Menu główne

Projekcja filmu „Mit Pruit-Igoe” w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej w dn. 25 stycznia 2019 r.

25
01/2019
16:45
- 25
01/2019
19:00
Adres wydarzenia: 
Koszalińska Biblioteka Publiczna, pl. Polonii 1
Organizator: 

Koszalińska Biblioteka Publiczna

Kategoria: 
Imprezy kulturalne

W dniu 25 stycznia o godz. 16.45 w Koszalińska Biblioteka Publiczna (pl. Polonii 1) zaprasza na  kolejną projekcję z cyklu „Miasto na przykład”. Dzięki Pracowni Pozarządowej, Stowarzyszeniu Na Przykład i Stowarzyszeniu Architektów Polskich Oddział Koszalin widzowie będą mogli obejrzeć „Mit Pruit-Igoe” w reżyserii Chada Freidrichsa.

Pruitt-Igoe to osiedle w amerykańskim St. Louis, którego wyburzenie po dwudziestu latach od triumfalnego oddania do eksploatacji, przeszło do historii kultury jako koniec modernizmu w architekturze. To znakomity dokument społeczny, w którym architektura splata się z historią, polityką i prawami człowieka.

Pruitt-Igoe, zaprojektowane przez japońskiego architekta Minoru Yamasaki (jego najsłynniejszym dziełem były nowojorskie wieże WTC) powstało w 1954 roku na fali fascynacji ideami Le Corbusiera, który postulował stworzenie „maszyn do mieszkania”. Jak to się stało, że nowe osiedle, wyposażone we wszystkie atrybuty nowoczesności kilkanaście lat później stało się symbolem porażki idei budownictwa komunalnego? Od czasów Pruitt-Igoe zaczęto uważać je w USA za synonim degrengolady związanej z przemocą, przestępczością i narkotykami.

Po projekcji zapraszamy na udział w dyskusji z Franciszkiem Sterczewskim.
Franciszek Sterczewski - Architekt. Aktywista miejski. Kurator wydarzeń związanych z architekturą, stale współpracujący m.in. z Short Waves Festival i Malta Festival. Organizator wydarzeń takich jak Piknik na Placu Wolności, Pstryk, Pogrzeb Zimy czy Parking Day, które poza funkcją turystyczno-krajoznawczą, spełniają rolę komentarza do stanu społeczno-architektonicznej tkanki miasta. Założyciel i członek zespołu think-tanku Centrum Otwarte.

Zapraszamy serdecznie!

Miejski Rzecznik Konsumentów

MIEJSKI

RZECZNIK

KONSUMENTÓW

PRZEJDŹ

Koszalin na Facebooku