Koszaliński Kongres Kultury został doceniony

13.12.2017
Koszaliński Kongres Kultury został doceniony

8 grudnia podczas  III Forum MADE IN KOSZALIN   przedstawiciele Centrum Biznesu Fundacji CIP wręczyli  laury i wyróżnienia, których ideą jest promowanie patriotyzmu lokalnego, designu oraz firm i wydarzeń. W kategorii KULTURA i DESIGN MADE IN KOSZALIN jednym z trzech zwycięzców został Koszaliński Kongres Kultury. Laur MADE IN KOSZALIN odebrała Dorota Pawłowska dyrektor Wydziału Kultury i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego,  będącego głównym organizatorem Kongresu.

Pozostali laureaci w tej kategorii to Monika Zawierowska-Łozińska oraz Good Vibe Festival Mateusz Prus. Wyróżnienia otrzymali  Centrum Kultury 105 za Hanza Jazz Festiwal oraz  Analog Piotr Śmierzewski.

Przypomnijmy, że w  październiku br. mieszkańcy Koszalina nadsyłali  nominacje do  Laurów  MADE IN KOSZALIN 2017. Wpłynęło ich 250 w trzech kategoriach: biznes, kultura i design oraz styl życia i inspiracje. Finalistów i laureatów Laurów MADE IN KOSZALIN 2017 wybrała Kapituła III Forum MADE IN KOSZALIN. W trakcie  Forum, które odbyło się w City Boxie, finaliści zaprezentowali swoje projekty.

INFORMACJA O  KOSZALIŃSKIM KONGRESIE KULTURY

Koszaliński  Kongres  Kultury odbył się  w dniach 14-15 października 2016 r. w Centrum Kultury 105. Inicjatywa jego zorganizowania  to wynik wielu dyskusji twórców, działaczy i uczestników życia kulturalnego, m.in.  Rady Kultury i Komisji Kultury RM, nt. sytuacji koszalińskiej kultury. Za kompleksową organizację i koordynację wydarzenia odpowiedzialny był Wydział Kultury i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Koszalinie.

 Kongres jako miejsce integracji środowiska artystycznego oraz wyrażania pomysłów, spostrzeżeń i obaw  dotyczących szeroko rozumianej  sfery kultury był  odpowiedzią na potrzeby wzmocnienia współpracy środowiska artystycznego, zaangażowania w uczestnictwo w kulturze ludzi młodych i środowisk związanych z biznesem, a także stworzenia Programu Rozwoju Kultury. Jednym z jego celów było wypracowanie  rekomendacji, które są już dziś  wykorzystywane  podczas rozwiązywania kluczowych problemów zw. z koszalińską  kulturą (przykładem może być uruchomiony w październiku Koszaliński Grafik Kultury). Pokongresowe postulaty zostały też uwzględnione we wprowadzonym w czerwcu br. Programie Rozwoju Kultury Koszalin 2018/2028.

Jednak zanim doszło do samego Kongresu na przełomie września i października przeprowadzono cztery debaty przedkongresowe   w tematach:

    I - Uczestnictwo w kulturze,

    II – Tożsamość lokalnej kultury jako ważny składnik tożsamości miasta,

    III - Kultura a biznes, 

    IV  - Kultura młodych.

Wszystkie  były  otwarte dla mieszkańców i  zakończone spisaniem wniosków  i postulatów przez powołany w tym celu Zespół. Zebrany materiał  stał się podstawą dyskusji kongresowych. Należy podkreślić, że realizacja debat była możliwa między innymi dzięki zaangażowaniu dziennikarzy -  przedstawicieli koszalińskich mediów, którzy podjęli się ich przygotowania i poprowadzenia.

Pierwszy dzień KKK   odpowiadał  na pytanie jaka jest koszalińska kultura. Przedstawione zostały wyniki  badań – diagnozy stanu kultury   i badań ankietowych dotyczących potrzeb mieszkańców  w zakresie kultury. Podsumowane zostały także wnioski i postulaty z debat przedkongresowych. Gościem specjalnym tego dnia była aktorka Stanisława Celińska.

Drugi dzień KKK – był próbą podsumowania i odpowiedzi na pytanie, co należy zmienić, udoskonalić, rozwijać w obszarze kultury w Koszalinie, m.in. w kontekście przygotowania Programu Rozwoju Kultury. Tego dnia  miały miejsce prezentacje w formule Pecha Kucha działań/projektów  realizowanych przez różne podmioty w Koszalinie, które mogą być  przykładami tzw. dobrych praktyk. Dzień ten uświetnił swoim wykładem dziennikarz i publicysta Jacek Żakowski.

 Integralną częścią Kongresu był warsztat dotyczący budowy dokumentów strategicznych  tj. Program Rozwoju Kultury, prowadzony przez Fundację Res Publica z Warszawy. Do udziału w warsztacie, zaproszone zostały osoby czynnie uczestniczące w opracowaniu Programu Rozwoju Kultury dla Koszalina.

Warto wspomnieć, że oprawę graficzną Kongresu przygotowała koszalińska pracownia projektowa „Dobry Sztos”. Formuła którą zaproponowali,  pomysłowość i dopracowanie wszystkich  detali wizualizacji w znaczący sposób ubarwiły Kongres  i wpłynęły na ożywienie i podniesienie atrakcyjności wydarzenia.

Podczas trwania Kongresu w holu kina Kryterium, w ciekawie zaaranżowanych  stanowiskach,  prezentowały się koszalińskie instytucje kultury, organizacje pozarządowe i szkoły artystyczne. Pomysłowo przygotowane stanowiska były kolejnym elementem mającym pozytywny wpływ na  wizerunek wydarzenia.

Koszaliński  Kongres Kultury był wyjątkowym wydarzeniem, które szerokim echem odbiło się  w  mediach lokalnych i regionalnych. Kongres spotkał się z  dużym zainteresowaniem zarówno twórców jak i mieszkańców – uczestników kultury. Połączył  wiele środowisk i dziedzin związanych z szeroko rozumianą kulturą, biznesem czy dizajnem.  Wszystko to sprawiło, że na rok 2018 zaplanowano jego kolejna edycję.

Miejski Rzecznik Konsumentów

MIEJSKI

RZECZNIK

KONSUMENTÓW

PRZEJDŹ

Płatność online

Płatność online

za usługi

urzędowe

PRZEJDŹ

Koszalin na Facebooku