Program priorytetowy ”Moje Ciepło”

04.07.2022
piwnica-domowa-z-kotlem-i-rurami-wodociagowymi-hydraulik-naprawia-system-ogrzewania-elektrycznego-wektor-kreskowka-wnetrze-kotlowni-w-piwnicy-domu-z-grzejnikiem-i-technika-z-kluczem_107791-7720

Wydział Rozwoju i Współpracy Terytorialnej informuje że na stronie Programu priorytetowego ”Moje Ciepło”, pod linkiem: https://mojecieplo.gov.pl/#  realizowanego ze środków Funduszu Modernizacyjnego, znajdują się informacje i dokumenty dot. naboru wniosków dla Beneficjentów - osób fizycznych będących właścicielem bądź współwłaścicielem nowego budynku mieszkalnego jednorodzinnego.

Budżet na realizację celu programu wynosi do 600 000 000 zł.

Nabór wniosków odbywa się w trybie ciągłym od 29.04.2022 r. do 31.12.2026 r. lub do wyczerpania dedykowanej puli środków.

Celem Programu jest wsparcie rozwoju ogrzewnictwa indywidualnego i rozwoju energetyki prosumenckiej w obszarze powietrznych, wodnych i gruntowych pomp ciepła w nowych budynkach mieszkalnych jednorodzinnych.

Wysokość dofinansowania będzie zależała od rodzaju zamontowanej pompy do 7 tys. zł w przypadku pompy powietrznej i do 21 tyś. zł w przypadku pompy gruntowej.  W obu przypadkach jednak nie więcej niż 30% kosztów kwalifikowanych.  W przypadku osób posiadających kartę dużej rodziny wysokość zostanie zwiększony do 45% kosztów kwalifikowanych.

Przez nowy budynek mieszkalny jednorodzinny rozumie się budynek, w przypadku którego na dzień składania wniosku o dofinansowanie:

- nie złożono zawiadomienia o zakończeniu budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub nie złożono wniosku o wydanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie zgodnie z przepisami ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t.j.: Dz. U. z 2020 r. poz. 1333, z późn.zm.) albo

-  złożono zawiadomienie o zakończeniu budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego nie wcześniej niż 01.01.2021 r. lub złożono wniosek o wydanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie nie wcześniej niż 01.01.2021 r.

Wnioskodawcą/Beneficjentem musi być osoba wskazana w pozwoleniu na budowę lub zgłoszeniu budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego; Wnioskodawca musi być wskazany jako nabywca/odbiorca na fakturze lub równorzędnym dokumencie księgowym – w przypadku różnicy w osobie Wnioskodawcy a nabywcy/odbiorcy należy załączyć stosowne oświadczenie.

Współfinansowaniu inwestycji podlega:

-  zakup/montaż gruntowych pomp ciepła - pompy ciepła grunt/woda, woda/woda z osprzętem, zbiornikiem akumulacyjnym/buforowym, zbiornikiem ciepłej wody użytkowej z osprzętem

-  zakup/montaż pompy ciepła typu powietrze/powietrze (w systemie centralnym obsługujący cały budynek) z osprzętem

-  zakup/montaż pompy ciepła typu powietrze/woda z osprzętem, zbiornikiem akumulacyjnym/buforowym, zbiornikiem cwu z osprzętem.

W budynku mieszkalnym jednorodzinnym nie może znajdować się (również w okresie trwałości inwestycji) źródło ciepła na paliwo stałe.

Warunkiem otrzymania dotacji na pompę ciepła jest uzyskanie podwyższonego standardu energetycznego budynku.

Informacja o naborze znajduje się na stronie internetowej NFOŚiGW pod linkiem https://www.gov.pl/web/nfosigw/informacja-o-naborach-wnioskow-w-roku--2021, wnioski w Generatorze wniosków o dofinansowanie (GWD), można składać pod linkiem: https://gwd.nfosigw.gov.pl/

Szczegółowa instrukcja obsługi systemu GWD dla wnioskodawcy dostępna jest pod linkiem:

https://gwd.nfosigw.gov.pl/Home/Help

 

 

 

Miejski Rzecznik Konsumentów

MIEJSKI

RZECZNIK

KONSUMENTÓW

PRZEJDŹ

Koszalin na Facebooku