83. rocznica wybuchu II wojny światowej

01.09.2022
83. rocznica wybuchu II wojny światowej. Obchody w Koszalinie na cmentarzu. Przy pomniku przemawia Prezydent Miasta do zgromadzonych
1 września mijają 83 lata od dnia wybuchu II wojny światowej, czyli najbardziej krwawego konfliktu zbrojnego w dziejach ludzkości. Tradycyjnie zebraliśmy się w tym dniu by uczcić pamięć ofiar tamtych wydarzeń.
Jak mówił Prezydent Koszalina: - Czas między wrześniem 1939 roku, a majem 1945 był czasem okrutnych zbrodni, prześladowań oraz ludobójstwa na niewyobrażalną dotąd skalę.
Był to czas całkowitego podeptania godności i praw człowieka. Czas wojny, która pochłonęła wiele milionów ludzkich istnień i pozostawiła po sobie ruiny zniszczonych miast i wsi, a także ogromny ból i gorycz w sercach ludzi.

- 1 września 1939 roku to dla Polski rocznica tragiczna, ale zarazem niezwykle chwalebna. Osamotniona Rzeczpospolita stanęła przeciwko nie tylko dwóm tradycyjnym swoim zaborcom, ale i przeciwko dwóm zbrodniczym systemom totalitarnym: bolszewickiemu komunizmowi i niemieckiemu narodowemu socjalizmowi. Ideologiom, stanowiącym śmiertelne zagrożenie nie tylko dla Polski, ale również dla całej cywilizacji europejskiej.

- Polska armia nie była w stanie się przeciwstawić uderzeniu z dwóch stron. Ale żołnierzowi polskiemu nie złamano ducha walki w obronie Ojczyzny. Udowodnili to żołnierze broniący Wizny, Grodna i Lwowa, atakujący pancerne zagony lotnicy z Brygady Bombowej, czy marynarze z zatopionego stawiacza min „Gryf”. Umiłowanie Ojczyzny przenieśli dalej: przez Rumunię, Węgry, Grecję, Jugosławię i Szwecję docierali do zbawczej – jak się wtedy wydawało – Francji. Po klęsce sojusznika nie załamali się i przedzierali się na Wyspę Ostatniej Nadziei – do Wielkiej Brytanii. Wkrótce znów było o nich słychać – na piaskach Tobruku, wzgórzach Monte Cassino i pod niebem Arnhem. W Polsce zawiązała się zaś największa podziemna armia, która swoimi korzeniami sięgała już końca września 1939 roku.

- Dziś oddajemy hołd bohaterom, o których Julian Bryan – amerykański dziennikarz, komentator wojenny, widząc walczącą w 1939 roku stolicę, napisał: „Polacy! Gdyby Spartanie ożyli i zobaczyli Wasz heroizm i bohaterstwo, waleczny i dzielny ten naród schyliłby przed Wami czoło. Straszny a jednocześnie radosny to był widok Waszego bohaterstwa. Nawet dzieci zachowują się po męsku. Naród taki nie może być zwyciężony”.

- Dziś, w tak wymownym dniu, przekazuję wszystkim kombatantom i osobom represjonowanym – najlepsze życzenia wszelkiej pomyślności, a zwłaszcza życzenia zdrowia. W 83. rocznicę tamtego pamiętnego września, uczcijmy minutą ciszy pamięć wszystkich ofiar II wojny światowej – zarówno żołnierzy, jak i osób cywilnych. 


Załącznik: 
1_wrzesnia.jpg (3.84 MB)

Miejski Rzecznik Konsumentów

MIEJSKI

RZECZNIK

KONSUMENTÓW

PRZEJDŹ

Koszalin na Facebooku