Koszalin ma nowego Honorowego Obywatela

28.04.2022
W imieniu Pana profesora informację o nadaniu tytułu przyjął dr n. med. Roman Łabędź, pełnomocnik komitetu ds. nadania powyższego tytułu.

Jest nim od dzisiaj Pan prof. dr hab. n. med. Zdzisław Maciejewski. Urodzony 2 września 1931 roku w Orzeszu. Od grudnia 1941 roku do stycznia 1945, spędził w obozie dla małoletnich Polaków w Łodzi, zwanym „małym Auschwitz”. Ten straszny okres został uwypuklony nadanym Profesorowi 1989 roku Krzyż Oświęcimski.

Profesor Maciejewski studia ukończył na Akademii Medycznej w Poznaniu na Wydziale Lekarskim. Okres nauki łączył z pracą zawodową w Zakładzie Anatomii Opisowej i Topograficznej (1953-1957). Później kontynuuje swoją karierę zawodową na Akademii Medycznej i uzyskuje specjalizacje: położnictwo i ginekologia ( I stopień – 1957 r., II stopień – 1962 r.).

Jednak największą sławę Profesor zyskał po związaniu się z Koszalinem. Od 1971 do 2004 roku piastował stanowisko ordynatora Oddziału Położniczo – Ginekologicznego w Szpitalu Wojewódzkim. Po przejściu na emeryturę dalej kontynuował życie zawodowe w koszalińskim szpitalu jako lekarz, Konsultant ds. lecznictwa, Pełnomocnik Dyrektora ds. położniczo-ginekologicznych aż do 1 grudnia 2021 roku – dnia jubileuszu 50 – lecia pracy zawodowej w naszym mieście.

Warto dodać, że podczas tego podniosłego momentu zarówno pracownicy Oddziału Położniczo – Ginekologicznego, jak i Dyrekcja Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie podkreślali niezwykłe oddanie, odpowiedzialność i sumienność Profesora Maciejewskiego, którego do dzisiaj postrzega się jako autorytet w wymiarze naukowym oraz ludzkim.

Okres półwiecza pracy Profesora Zdzisława Maciejewskiego, to przede wszystkim jego starania o stworzenie warunków dla awansu koszalińskiego Oddziału Położnictwa i Ginekologii. To w głównej mierze dzięki jego wysiłkom przez 10 lat, począwszy od 1981 roku wyżej wspomniany oddział funkcjonował jako Oddział Kliniczny Instytutu Ginekologii i Położnictwa Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie.

Jednym z najbardziej istotnych priorytetów, którymi kierował się w swojej pracy zawodowej była kadra. To ona bowiem według Profesora Maciejewskiego jest kluczem do wszystkiego:

„Lekarz bez aspiracji naukowych staje się rzemieślnikiem, a nawet najlepszy rzemieślnik z licznymi certyfikatami, zawsze będzie tylko rzemieślnikiem”.

Nacisk na rozwój naukowy u Profesora najlepiej odzwierciedlają jego uzyskane tytuły naukowe:

- doktor nauk medycznych – 1974 rok,

- doktor habilitowany – 1980 rok,

- tytuł profesora – 1994 rok.

Również sam Profesor na swoich barkach wypromował 11 lekarzy oraz jedną położną, którzy uzyskali tytuły doktora nauk medycznych. Warto też wspomnieć o wyspecjalizowanych przez byłego ordynatora lekarzach: 32 specjalizacja I stopnia i 41 II stopnia.

Istotnym komponentem w życiu naukowym Profesora są także jego staże i stypendia:

- Uniwersytecka Klinika Chorób Kobiecych i Położnictwa w Budapeszcie – 1959 rok,

- Uniwersytecka Klinika Chorób Kobiecych i Położnictwa w Berlinie Zachodnim – 1964 rok,

- Uniwersytecki Instytut Anestezjologii w Dusseldorfie – 1968 rok,

- Szpital Miejski Oddział Onkologii Gnekologicznej – Frankfurt nad Mene – 1976 i 1978 rok,

- Uniwersytecka Klinika Chorób Kobiecych i Położnictwa w Heidelbergu – 1976 i 1978 rok.

Profesor Maciejewski był również członkiem wielu Instytucji i Organizacji Naukowych w których pełnił funkcję:

1972 – 1976 roku - Prezes Oddziału Polskiego Towarzystwa Lekarskiego

1976 – 1994 roku - Członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego,

1976 – 1994 roku - Prezes Koszalińskiego Oddziału Polskiego towarzystwa Ginekologicznego,

1978 – 1991 roku - Wiceprezes Sekcji Ginekologii Onkologicznej Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego,

1982 – 1986 roku – Wiceprezes Sekcji Ginekologii Operacyjnej,

1986 rok – Członek Deutsche Gesellschaft Fur Gynakologie Und Genurtshilfe,

1989 – 2000 roku – Wiceprezes Sekcji Ginekologii Dziecięcej Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego

2000 – 2005 roku – Wiceprezes Sekcji Patologii Szyjki Macicy, Kolposkopii i Cytologii.

Owocem kariery naukowej jest 231 publikacji z czego 43 należą do jego asystentów. Dorobek ten często wykorzystywany jest na licznych międzynarodowych i krajowych konferencjach, kongresach oraz sympozjach. W praktyce zaś dorobek ten skutkuje wprowadzaniem do bieżącej pracy Oddziału owych technik operacyjnych między innymi w laparoskopii i histeroskopii. Ślady imponującego dorobku naukowego Profesora odnajdziemy również w notach biograficznych wielu naukowych opracowań np. „Encyklopedia WHO IS WHO w Polsce”

Profesor Maciejewski łączył pracę naukową z dydaktyczną. W latach 1971 – 2006 była to Akademia Medyczna w Szczecinie. Od 1994 d0 1998 roku wykładał na Politechnice Koszalińskiej na Wydziale Ochrony Środowiska i Elektroniki, na kierunku Aparatura i Sprzęt Medyczny, a w latach 2003 – 2018 Elbląska Uczelnia Humanistyczno – Ekonomiczna.

W sferze problemów kadrowych istotne dla emerytowanego ordynatora pozostają braki wykwalifikowanych położnych, stąd też jego zwieńczona sukcesem inicjatywa utworzenia na bazie Zespołu Szkół Medycznych klas o profilu położnictwo w latach 1991 – 2000 i pozyskanie 300 położnych.

Również sukcesem w 2010 roku, dzięki m.in. jego staraniom zakończyła się modernizacja do standardów europejskich Oddziału Patologii Ciąży i Położnictwa, a w 2016 roku Oddziału Ginekologii wraz z pododdziałami Onkologii Ginekologicznej i Urologii Ginekologicznej.

Jednym z najważniejszych osiągnięć naszego nowego Honorowego Obywatela Koszalina, które bezsprzecznie współtworzy współczesną historię naszego miasta jest fakt przyjętych lub konsultowanych 100 tysięcy porodów, które Profesor puentuje żartem – „URODZIŁEM KOSZALIN”.

Profesor Maciejewski jest również członkiem założycielem Rotary Club Koszalin. Został również uhonorowany także za swoją służbę w tej organizacji na rzecz rozwoju ruchu rotariańskiego przez Prezydenta Rotary International medalem Paul Harris Fellow.

W imieniu Pana profesora informację o nadaniu tytułu przyjął dr n. med. Roman Łabędź, pełnomocnik komitetu ds. nadania powyższego tytułu.

Miejski Rzecznik Konsumentów

MIEJSKI

RZECZNIK

KONSUMENTÓW

PRZEJDŹ

Płatność online

Płatność online

za usługi

urzędowe

PRZEJDŹ

Koszalin na Facebooku