"In memoriam artystom, którzy z nami tworzyli"- wernisaż w Galerii Ratusz
18 stycznia 2022 r. w Galerii Ratusz II p., odbył się wernisaż pt. „In memoriam artystom, którzy z nami tworzyli” przygotowany przez prof. dr hab. Ewę Miśkiewicz- Żebrowską oraz ZPAP oddział Koszalin-Słupsk.
Wystawa jest poświęcona artystom ZPAP O/ Koszalin-Słupsk oraz tym, którzy uczestniczyli w Międzynarodowych Plenerach Malarskich w Osiekach w latach 1998 – 2021. Podziwiać można obrazy z kolekcji ZPAP i zbiorów prywatnych.
Podczas wernisażu swoją obecność zaznaczyli m.in.: Edward Knaszyk oraz Teresa Turkiewicz z Zespołu Pracy Twórczej Plastyki, Wiesława Kurowska, Prezes Oddziału Koszalińskiego Związku Plastyków Artystów RP, artyści, media, mieszkańcy Koszalina.
Szczególnie cieszyła obecność rodzin oraz przyjaciół artystów, którzy użyczyli ich prace ze zbiorów prywatnych.
Gospodarzem wydarzenia był Zastępca Prezydenta Miasta Przemysław Krzyżanowski.
Zaprezentowane zostały sylwetki nieżyjących artystów, ich dzieła i drogi twórcze, m.in.
- Aleksandry Sieńkowskiej- Jej tkaniny można było podziwiać na wystawach w Polsce i Europie. Założyła pierwszą galerię w mieście. W "Ratuszowej" można było oglądać prace artystów z całej Polski, zorganizowała ponad 100 wystaw. Była uczestnikiem pierwszego pleneru w Osiekach w 1963 roku. Zmarła w 2009 r.
- Witolda Lubienieckiego- swoje dzieła prezentował podczas wystaw zbiorowych, jak i organizowanych przez siebie, w kraju i zagranicą. Jego prace można oglądać m.in. w Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Muzeum Miejskim w Kappeln w Niemczech czy w Międzynarodowej galerii Sztuki Współczesnej w Macedonii. Był laureatem nagród w wielu konkursach malarskich oraz drugiej nagrody w konkursie marynistycznym organizowanym we Włoszech. Za życia Witold Lubiniecki zdobył wiele odznaczeń, m.in. Złoty Krzyż Zasługi za działalność artystyczną i społeczną czy odznaka „Za zasługi dla województwa słupskiego”. 3 września 2012 roku Władze Miasta Ustka uhonorowały Pana Witolda tytułem „Ambasadora Ustki” za całokształt pracy artystycznej oraz promowanie miasta w kraju i na świecie. Po długiej i ciężkiej chorobie Witold Lubiniecki zmarł 4 listopada 2012 roku w wieku 72 lat.
- Agaty Buchalik-Drzyzgi- Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Plastyczną we Wrocławiu (dyplom w pracowni grafiki prof. Stanisława Dawskiego 1967 r.). Od 1968 roku związana z Zieloną Górą i miejscowym środowiskiem artystycznym. Uczestniczka kilkudziesięciu wystaw zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą. Przez wiele lat pracowała w zielonogórskim Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych. Przez pewien czas związana również z Instytutem Sztuki i Kultury Plastycznej przy WSP w Zielonej Górze. Artystka uprawia głównie tkaninę artystyczną, grafikę, malarstwo. Jej twórczość była wielokrotnie nagradzana, a prace znajdują się w zbiorach państwowych i prywatnych na całym świecie. Członek Okręgu Zielonogórskiego ZPAP. Zmarła w 2013 r. w wieku 72 l.
- Stanisława Tabisza- (ur. 19 kwietnia 1956 w Domaradzu) – polski malarz, grafik, scenograf, pedagog, działacz związkowy, krytyk sztuki. Ukończył studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Studiował w pracowni doc. Zbigniewa Kowalewskiego, prof. Tadeusza Brzozowskiego, prof. Juliusza Joniaka, rysunek w pracowni prof. Zbyluta Grzywacza. Dyplom uzyskał w 1982.Występował w kabarecie „Piwnica pod Baranami” (1983–88). Zrealizował scenografię do koncertów Zbigniewa Preisnera, m.in. „Moje kolędy na koniec wieku” (Teatr Stary w Krakowie 1999, Teatr Narodowy w Warszawie 2001. Członek Zarządu Głównego ZPAP (1995–99). Prezes Okręgu Krakowskiego ZPAP (od 2002). Inicjator Nagrody im. Witolda Wojtkiewicza przyznawanej za najlepszą wystawę prezentowaną w Krakowie, przez Okręg Krakowski ZPAP. Profesor krakowskiej ASP (od 2005), dziekan Wydziału Grafiki oraz rektor uczelni (2012–2020). Zmarł w grudniu 2021 r.
Wystawę można podziwiać do 4 marca 2021 r.