Rada Miejska w Koszalinie upamiętniła Henrykę Rodkiewicz
Z radością informujemy, że 24 czerwca 2021 r. Rada Miejska w Koszalinie w uznaniu zasług Henryki Rodkiewicz, w związku z 100. rocznicą jej urodzin, uczciła pamięć i wyraziła wdzięczność za rozpoczęcie przez artystkę dialogu sztuki z mieszkańcami miasta.
Henryka Rodkiewicz urodziła się 30 czerwca 1921 roku w Wilnie. Z Koszalinem była związana od roku 1958 do końca życia. Pochowana została w 1990 roku w Alei Zasłużonych na koszalińskim cmentarzu. Jej imieniem nazwano jedno z rond, a Teatr Propozycji Dialog nosi jej imię.
Henryka Rodkiewicz to legenda miasta Koszalina. Jako doświadczona i znana już w kraju aktorka Teatru Rapsodycznego w Krakowie, grająca i reżyserująca na wielu scenach w Polsce, w 1958 roku podjęła pracę w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym i zapragnęła powołać w Koszalinie amatorski teatr rapsodyczny. W 1959 roku zgromadziła wokół siebie grono miłośników sztuki teatralnej. Miała wrodzony instynkt do wyławiania talentów spośród ludzi wielu zawodów i profesji. Pierwszy zespół skupiał uczniów, robotników, inżynierów. Wielu z nich, tak jak Jerzy Domin, Wacław Dąbrowski, Stefania Tomaszewska całe swoje dorosłe życie związali z Dialogiem, a Elżbieta Okupska, Lech Dyblik, Edward i Leszek Żentara zostali zawodowymi aktorami. Henryka Rodkiewicz przez 30 lat prowadziła zespół, który łączył ludzi wrażliwych na piękno polskiej mowy, mających silną wiarę w moc mądrego słowa. Nazwa zespołu zrodziła się podczas pracy nad spektaklem antycznym „Nie będzie końca dialogu” w 1960 roku i to przesłanie trwa przez ponad 60 lat towarzysząc kolejnym aktorom i prezesom Stowarzyszenia.
A już 30 czerwca 2021 r. o godz. 19.00 w Teatrze Propozycji „Dialog” odbędą się uroczystości związane z obchodami 100. rocznicy urodzin Henryki Rodkiewicz. Zostanie odsłonięta pamiątkowa tablica. Wydarzenie będzie połączone z wystawieniem monodramu Wiesława Komasy.