Święto monodramu w Teatrze Propozycji Dialog w cieniu pandemii
Festiwal Debiutów w Monodramie "Strzała Północy" odbędzie sie po raz ósmy.
W związku z umieszczeniem miasta Koszalina w czerwonej strefie, wszystkie konkursowe spektakle wystawione zostaną w dniu 9.10, z zachowaniem reżimu sanitarnego. Ogłoszenie werdyktu nastąpi na stronie internetowej.
Radę artystyczną festiwalu tworzą: Barbara Dziekan (przewodnicząca rady) - aktorka, profesor zwyczajny Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, Aleksandra Dziurosz - dyrektor Warszawskiego Teatru Tańca, Zdzisław Derebecki - dyrektor Bałtyckiego Teatru Dramatycznego im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie i Marek Kołowski - autor projektu, dyrektor festiwalu, wydawca serwisu Monodram w Polsce oraz Agnieszka Przepiórska - aktorka. Wsparcie programowe festiwalu: Ewa Wycichowska - Polski Teatr Tańca w Poznaniu i Janusz Kukuła - Teatr Polskiego Radia w Warszawie.
1. DON LIS - (performance/taniec) w wyk. Radosława Lisa"Pomimo kłopotów w nazwaniu gatunku jaki prezentuje dzieło w całości (...), można wyszczególnić trzy części składające się na "Don Lisa": prolog, akt 1 oraz akt Powstały kolaż traktuje o kondycji człowieka jako jednostki, pozostawiając widzowi szerokie spektrum interpretacji". 2. ZWYKŁA HISTORIA – w wyk. Pauliny Grys (debiut aktorski) Spektakl oparty na słynnej powieści Margaret Atwood pt. "Opowieść Podręcznej". Spektakl podkreśla, jak istotną rolę w budowaniu i utrzymaniu wolnego społeczeństwa odgrywa zaangażowanie każdej autonomicznej jednostki
3. BALKON GOLDY – w wyk. Ernestyny Winnickiej (debiut aktorski) Spektakl opowiada nie tylko biografię Goldy Meir, jej drogę do stanowiska premiera Izraela ale przybliża jedną z najbardziej fascynujących karier XXw. Opowieść o emancypacji kobiety, która postanowiła sprzeciwić się światu mężczyzn.
4. SŁOŃ – w wyk. Dariusza Siastacza (debiut dramaturgiczny Łukasza Staniszewskiego) Monodram to spowiedź człowieka przebywającego w celi śmierci. Skazany za pochodzenie, wspomina swoje życie, które dostało się w tryby totalitarnej machiny śmierci.
5. WITKACY 1939 – w wyk. Michała Breitenwalda (debiut aktorski) Opowieść o rzeczywistości w oparciu przede wszystkim o fragmenty pism filozoficznych i literackich Witkacego, inspirowany jego działaniami plastycznymi. Przypomniane będą jego prorocze i katastroficzne refleksje, zaskakująco aktualne w odniesieniu do współczesności.
6. JA I BEATRIX – w wyk. Lecha Mackiewicza (debiut aktorski) Emigrant sponiewierany przez życie nagrywa video-spowiedź, w której podważa sens życia, miłości, religii a w końcu przyznaje się do zbrodni.