Święto monodramu w Teatrze Propozycji Dialog w cieniu pandemii

08.10.2020

Festiwal Debiutów w Monodramie "Strzała Północy" odbędzie sie po raz ósmy.

W związku z umieszczeniem miasta Koszalina w czerwonej strefie, wszystkie konkursowe spektakle wystawione zostaną w dniu 9.10, z zachowaniem reżimu sanitarnego. Ogłoszenie werdyktu nastąpi na stronie internetowej.

Radę artystyczną festiwalu tworzą: Barbara Dziekan (przewodnicząca rady) - aktorka, profesor zwyczajny Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, Aleksandra Dziurosz - dyrektor Warszawskiego Teatru Tańca, Zdzisław Derebecki - dyrektor Bałtyckiego Teatru Dramatycznego im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie i Marek Kołowski - autor projektu, dyrektor festiwalu, wydawca serwisu Monodram w Polsce oraz Agnieszka Przepiórska - aktorka. Wsparcie programowe festiwalu: Ewa Wycichowska - Polski Teatr Tańca w Poznaniu i Janusz Kukuła - Teatr Polskiego Radia w Warszawie.

Spektakl mistrzowski w wykonaniu Agnieszki Przepiórskiej pt. „Tato nie wraca" zostanie wystawiony w innym terminie. Monodram aktorki Agnieszki Przepiórskiej oparty na jej osobistych doświadczeniach. Autor tekstu, ceniony dramaturg Piotr Rowicki ze wspomnień Przepiórskiej uczynił uniwersalną historię młodej kobiety, która dorastała bez ojca.
Zakwalifikowane spektakle:
1. DON LIS - (performance/taniec) w wyk. Radosława Lisa"Pomimo kłopotów w nazwaniu gatunku jaki prezentuje dzieło w całości (...), można wyszczególnić trzy części składające się na "Don Lisa": prolog, akt 1 oraz akt Powstały kolaż traktuje o kondycji człowieka jako jednostki, pozostawiając widzowi szerokie spektrum interpretacji". 2. ZWYKŁA HISTORIA – w wyk. Pauliny Grys (debiut aktorski) Spektakl oparty na słynnej powieści Margaret Atwood pt. "Opowieść Podręcznej". Spektakl podkreśla, jak istotną rolę w budowaniu i utrzymaniu wolnego społeczeństwa odgrywa zaangażowanie każdej autonomicznej jednostki
3. BALKON GOLDY – w wyk. Ernestyny Winnickiej (debiut aktorski) Spektakl opowiada nie tylko biografię Goldy Meir, jej drogę do stanowiska premiera Izraela ale przybliża jedną z najbardziej fascynujących karier XXw. Opowieść o emancypacji kobiety, która postanowiła sprzeciwić się światu mężczyzn.
4. SŁOŃ – w wyk. Dariusza Siastacza (debiut dramaturgiczny Łukasza Staniszewskiego) Monodram to spowiedź człowieka przebywającego w celi śmierci. Skazany za pochodzenie, wspomina swoje życie, które dostało się w tryby totalitarnej machiny śmierci.
5. WITKACY 1939 – w wyk. Michała Breitenwalda (debiut aktorski) Opowieść o rzeczywistości w oparciu przede wszystkim o fragmenty pism filozoficznych i literackich Witkacego, inspirowany jego działaniami plastycznymi. Przypomniane będą jego prorocze i katastroficzne refleksje, zaskakująco aktualne w odniesieniu do współczesności.
6. JA I BEATRIX – w wyk. Lecha Mackiewicza (debiut aktorski) Emigrant sponiewierany przez życie nagrywa video-spowiedź, w której podważa sens życia, miłości, religii a w końcu przyznaje się do zbrodni.
Więcej na temat festiwalu można przeczytać na stronie www.teatrdialog.pl
Załącznik: 

Miejski Rzecznik Konsumentów

MIEJSKI

RZECZNIK

KONSUMENTÓW

PRZEJDŹ

Koszalin na Facebooku