IX GALA KOSZALIŃSKIEJ KULTURY ZA NAMI !

23.03.2017

W dniu 24 marca 2017 r., o godz. 18,00,  w Filharmonii Koszalińskiej odbyła się IX Gala Koszalińskiej Kultury. Uroczystość rozpoczęła się koncertem     - z Orkiestrą Filharmonii Koszalińskiej wystąpił ubiegłoroczny laureat Nagrody Prezydenta Miasta Koszalina Zespół BACTERYAZZ, pod dyrekcją Klemensa Starybrata. W programie: utwór autorski zespołu  pt. ,,Wiadomość w butelce” oraz  utwory z repertuaru zespołów Depeche Mode,  Alice In Chains,  Pearl Jam  i  Korn.

Uroczystość rozpoczęła się koncertem     - z Orkiestrą Filharmonii Koszalińskiej wystąpił ubiegłoroczny laureat Nagrody Prezydenta Miasta Koszalina Zespół BACTERYAZZ, pod dyrekcją Klemensa Starybrata. W programie: utwór autorski zespołu  pt. ,,Wiadomość w butelce” oraz  utwory z repertuaru zespołów Depeche Mode,  Alice In Chains,  Pearl Jam  i  Korn.  

Zaraz po koncercie Pan Piotr Jedliński Prezydent Miasta Koszalina wręczył 3 odznaki honorowe „ZASŁUŻONY  DLA  KULTURY  POLSKIEJ”  przyznane przez Piotra Glińskiego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Odznaki otrzymali Pani Regina Adamowicz, Pani Ludmiła Raźniak  i  Pan Tomasz Nowacki.

Po krótkiej przerwie rozpoczęło się wręczenie nagród Prezydenta Miasta  za osiągnięcia w dziedzinie tworzenia, upowszechniania i ochrony kultury. Wręczono 31 nagród.

Na zakończenie Gali wystąpiła laureatka nagrody I stopnia za osiągnięcia w dziedzinie kultury, zdobywczyni tytułu „Młoda Artystka Roku 2016” – Konstancja Śmietańska – uczennica Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych. Wykonała na wiolonczeli utwór koszalińskiego kompozytora Andrzeja Cwojdzińskiego -  „Taniec hiszpański” , op. 80

 W przerwie, Koszalińska Biblioteka Publiczna  przygotowała  dla zainteresowanych nowe wydanie Almanachu Kultury Koszalińskiej.

IX Galę Koszalińskiej Kultury poprowadziła Aleksandra Kostka, zdobywczyni Telekamery 2016 – najbardziej prestiżowej nagrody telewizyjnej w Polsce.  Z wykształcenia - aktorka musicalowa i filmowa, konferansjer, pedagog, ale i zawodowy muzyk instrumentalista.

W tym roku Kapituła, po raz pierwszy,  rozpatrywała wnioski na podstawie nowych zasad ujętych  w Uchwale Rady Miejskiej z 24 listopada 2016 r. z późn. zmianami.

Nagrody przyznano   w następujących  kategoriach:

  • 4  nagrody za całokształt wieloletniej  pracy artystycznej, twórczej oraz działania na rzecz upowszechniania i promocji kultury,
  • 5 nagród za osiągnięcia w dziedzinie kultury (dorośli) – tytułu Artysta Roku nie przyznano,
  • 4  nagrody I stopnia za osiągnięcia w dziedzinie kultury (dzieci i młodzież) – w tym tytuł „Młody Artysta Roku”,
  • 17 nagród II st. za osiągnięcia w dziedzinie kultury – w tym  2 pary taneczne( dzieci  i młodzież)
  • 1 nagrodę za realizację przedsięwzięcia artystycznego „Wydarzenie Kulturalne Roku”.

PONIŻEJ SYLWETKI NAGRODZONYCH:

Uhonorowani odznaką  honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Pani  Regina Adamowicz  - pionierka Koszalina - przyjechała do miasta  w 1946 r. Pracowała przy odgruzowaniu miasta, zakładała biblioteki, zorganizowała objazdowy teatr. Jest autorką ogromnej ilości wierszy   o tematyce patriotycznej, religijnej, wierszy    o Koszalinie – jego zabytkach, wydarzeniach, ludziach. W swojej poezji Pani Regina opisała całą współczesną historię naszego miasta. Pisze też wiersze dla dzieci. Upowszechnia poezję w szkołach i przedszkolach. Wydała   6 tomików poezji: „Przekroczyć ścianę wiatru”, „Naszyjnik”, Nie żałuj motylom” , „Myśli dalekie i bliskie”, „Jeszcze jestem”, oraz dla dzieci „Sen o wiośnie”. Na różnych konkursach zdobyła ponad 13 znaczących nagród i ponad 30 wyróżnień. Aktywnie działa  w Krajowym Bractwie Literackim. W 2016 r. została uhonorowana nagrodą Prezydenta Miasta Koszalina za osiągnięcia w dziedzinie tworzenia, upowszechniania i ochrony kultury.

Pani Ludmiła Raźniak  -  Pani Ludmiła Raźniak mieszka w Koszalinie od 1948 roku.  Jest członkinią Klubu Pioniera, Krajowego Bractwa Literackiego,  oraz Zespołu Pracy Twórczej Plastyki. Jej twórczość związana jest z malarstwem   i literaturą. Maluje kwiaty, pejzaże, interesujące obiekty. Malarstwo pani Ludmiły jest bardzo radosne, natomiast poezja nostalgiczna. Artystka uczestniczy w plenerach, jarmarkach, spotkaniach poetyckich. Współpracuje z kwartalnikiem „Opoka”. Wydała  m.in. tomiki wierszy  „Zielenie … przestrzenie…- to miasto moje Koszalin” oraz „Człowiek – kimże jest”. Publikacje utworów pani Ludmiły ukazywały się w wydawnictwach i na łamach gazet, zarówno lokalnych jak   i ogólnopolskich. Zaistniała w kilku wydawnictwach i antologiach. Była nagradzana   i wyróżniana w wielu konkursach. W ubiegłym roku otrzymała nagrodę Prezydenta Miasta Koszalina – za osiągnięcia w dziedzinie  tworzenia, upowszechniania i ochrony kultury.

Pan Tomasz Nowacki  –muzyk, organista, współzałożyciel i kierownik wielu kapel i chórów w Koszalinie. Muzyka ludowa jest jego pasją. Prowadzi warsztaty  artystyczne, propaguje  śpiew i muzykę  wśród mieszkańców miasta, ludzi potrzebujących, seniorów. Sam śpiewał  w wielu zespołach    i chórach, był członkiem Franciszkańskej Orkiestry Dętej  i kapeli „Dixieland”. Związany był z koszalińskim Zespołem Pieśni i  Tańca Bałtyk.   W późniejszych latach był członkiem   Koszalińskiej Kapeli Podwórkowej, założycielem  kapel „Na  Skarpie”  i  „Przylesianie”. Pracując   z seniorami m.in. w klubach osiedlowych  przyczynił się do powstania takich zespołów śpiewaczych jak” „Bałtyk”, „Sztorm”, „Złote Nutki”, „Śródmieście”, „Lechici”, „Stokrotki”  czy „Szczęśliwa 13”.  Pan Tomasz w 2015 r.  o trzymał nagrodę Prezydenta Miasta Koszalina za osiągnięcia w dziedzinie tworzenia, upowszechniania i ochrony kultury.

Nagrody za całokształt wieloletniej pracy artystycznej, twórczej oraz działania na rzecz upowszechniania i promocji kultury:

1. Pani Zofia Rudecka  -  mieszka w Koszalinie od 1957 r. Uprawia malarstwo sztalugowe w technice olejnej i akrylowej, tworzy collage. Wielokrotnie uczestniczyła  w wystawach indywidualnych i zbiorowych. Jej prace znajdują się    w zbiorach wielu instytucji i osób prywatnych w kraju i zagranicą. Pani Zofia należy do współzałożycieli Stowarzyszenia Zespół Pracy Twórczej Plastyki. Przez 4 kadencje była prezesem tej organizacji. Obecnie pełni funkcję PREZESA HONOROWEGO.   W środowisku koszalińskim znana jest również jako organizatorka plenerów, akcji charytatywnych  i wystaw m.in. w Galerii Ratusz. Wniosek  o przyznanie nagrody złożył Zespół Pracy Twórczej Plastyki.

2. Pani Maria Ulicka  -  Pani Marii nie ma dziś na Gali, nagrodę odbierze córka Pani Katarzyna Ulicka - Pyda – zapraszam.  Pani Maria Ulicka   mieszka     w Koszalinie od 1950 r.  Przez wiele lat działała w „Klubie Nauczyciela”, jako przewodnicząca Komisji Kultury przy Związku Nauczycielstwa Polskiego. Była inicjatorką, organizatorką i przewodniczącą komisji konkursowej  Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Pomorskie Klimaty. Jest właścicielką firmy wydawniczej Ulma Sp. z o.o., redaktor naczelną  pisma społeczno – kulturalnego „Miesięcznik”, dziennikarką, autorką licznych artykułów, w tym   z cyklu    „Z pomorskich albumów”, w którym zaprezentowała ponad 100 sylwetek ludzi kultury, sztuki i oświaty.  Od 1999r. Maria Ulicka jest członkiem Stowarzyszenia Teatr Propozycji „Dialog”, od   7 lat pełni funkcję prezesa Zarządu. Jest też aktorką „Dialogu”, reżyserką wielu spektakli, autorką niezliczonych spotkań z artystami, pisarzami, poetami    i krytykami. Opracowała scenariusze  i wyreżyserowała ponad 30 spektakli    w „Dialogu”. Od 2011r. jest członkiem Rady Kultury przy Prezydencie Miasta.  Z wnioskiem  o przyznanie nagrody wystąpiło Stowarzyszenie Teatr Propozycji „Dialog”.

3. Pan Zygmunt Wujek -  z Koszalinem związany jest od 1965 r. Rzeźbiarz, twórca ponad dwustu pomników na Pomorzu, autor licznych nagrobków na koszalińskim cmentarzu, medalier, rysownik, malarz, wykładowca Instytutu Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej. Autor i uczestnik niezliczonej liczby wystaw i plenerów. Uczestnik sympozjów w Polsce   i w Europie  a także w Korei Południowej  i USA. Twórca rzeźbiarskiego patio w Tudela    w Hiszpanii. Jego prace  znajdują się   w zbiorach muzealnych i prywatnych  m.in.   w Watykanie, USA - Savannach,  w Korei Południowej, Niemczech,  Danii,  Krakowie, Wrocławiu.  Od 27 lat zabiega  o upamiętnienie lotników alianckich osadzonych w czasie wojny w obozie jenieckim pod Tychowem. Uczestnik prac Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa   w Szczecinie. Do nagrody nominowany przez  Politechnikę Koszalińską.

4. Pan Czesław Kuriata - poeta, prozaik, publicysta, autor słuchowisk radiowych   i utworów dla dzieci. Zdobywca kilkudziesięciu nagród w konkursach literackich. Pracę w Koszalinie rozpoczął w 1960 r.  W 2016 r. obchodził  60 – lecie pracy twórczej. W latach 1960–1984 był redaktorem Polskiego Radia    w Koszalinie, od 1962 roku należy do Związku Literatów Polskich. Prezesem Oddziału Koszalińskiego Związku został w 1965r. Felietonista prasy lokalnej   i ogólnopolskiej. ” Opublikował 3 powieści.  Jest autorem 2 poematów historycznych. Poezja, proza, fraszki, monodramy, artykuły, wspomnienia, recenzje, felietony znajdują się w ponad  30 publikacjach zbiorowych,   słownikach pisarzy polskich i w kolejnych edycjach „Who is who”. W latach 1998 - 2002 zasiadał  w Komisji Kultury Rady Miejskiej  w Koszalinie. Kandydaturę Czesława Kuriaty zgłosił Związek Literatów Polskich – Oddział     w Koszalinie.

Nagrody za osiągnięcia w dziedzinie kultury (dorośli)

1. Pan Kamil Piotrowicz -   Kamil  urodził się   w Koszalinie, uczył się w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych, reaktywował Bałtycki Klub Jazzowy. W 2016 r. miała miejsce  premiera albumu „Popular Music”  grupy Kamil Piotrowicz Septet, której Kamil jest liderem, pianistą  i kompozytorem. Płyta powstała dzięki wsparciu Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego.  Album „Popular Music” został uznany przez portal jazzsoul.pl  za najlepszą polską płytę jazzową 2016 r .  Ten sam portal  uznał  „Popular Music” za płytę roku 2016, a Kamil znalazł się na drugim miejscu   w notowaniu TOPS najlepszych muzyków roku 2016.  W ub. roku odbyła się również   premiera albumu – „Dark Matter”,  międzynarodowej grupy „Minim Experiment”, której Kamil jest współliderem.  Portal polish-jazz.blogspot.pl uznał Kamila  za muzyka roku 2016, płytę „Popular Music” płytą roku 2016     a płytę „Minim Experiment” debiutem roku 2016. Kamil Piotrowicz był finalistą Transatlantyk Film and Music Festiwal w Łodzi, zakwalifikował się na Międzynarodowe Warsztaty „School for Improvisation” w Nowym Jorku, brał udział      w Festiwalu „Art of Improvisation”  we Wrocławiu, zaprezentował debiutancką płytę „Birth”    z zespołem Kamil Piotrowicz Quintet”  na międzynarodowym Hevhetia Festiwal   w Budapeszcie.  Wniosek    o przyznanie nagrody złożył Głos Koszaliński. Kamil Piotrowicz SEXTET za płytę „Popular Music”  jest nominowany do Nagrody Akademii Fonograficznej  FRYDERYK 2017 , w kategorii „muzyka jazzowa” .

2. Pani Alicja Magdalena Omilianowicz - urodziła się i mieszka w Koszalinie. Ponad 25 lat temu rozpoczęła pracę jako dziennikarka. Jest autorką wielu artykułów, autorką 11 książek reporterskich i podróżniczych, laureatką III Regionalnego Kongresu Kobiet  w kategorii Media. Jej książka „Bestia. Studium zła”, wydana w ubiegłym roku przez Wydawnictwo „Od Deski do Deski” Tomasza Sekielskiego,  została uznana za jedną  z najciekawszych książek 2016 r. przez  Portal Xiegarnia. Brytyjska Stacja CBS Reality zaprosiła Panią Magdę do udziału  w programie „Seryjni mordercy i ich matki”. Dla autorki najważniejsze jest to, że po publikacji „Bestii” i szumie medialnym wokół książki, sprawą seryjnego mordercy zajęło się gdańskie „Archiwum X”. Ponowna analiza akt sprawy może przyczynić się do tego, że groźny morderca nie wyjdzie na wolność w 2019 r. Wniosek   o przyznanie nagrody złożyła Koszalińska Biblioteka Publiczna.

3. Pan Piotr Grelowski -    pianista, od kilku lat mieszka w Koszalinie i pracuje   w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych. Jest wykładowcą Akademii Sztuki    w Szczecinie. W 2016r. został zwycięzcą drugiej edycji konkursu   International Cochran Piano Competition. Konkurs jest efektem współpracy polskich i austriackich organizatorów. Jest to jedyny na świecie konkurs pianistyczny dla uczestników dorosłych organizowany w całości    w formule online. Jury  konkursu składa się z wybitnych osobowości świata muzyki  a  innowacyjna metodologia pozwala  na wyłonienie dojrzałych talentów muzycznych.   W 2016 r. do konkursu zgłosiło się 78 pianistów z 42 krajów.   Do nagrody nominowany przez  Julian Cochran Fundation.

4. Grupa Top – Toys  - grupa powstała w 2011 r. Składa się z zawodowych tancerzy. Uczestniczy w najbardziej prestiżowych zawodach tanecznych, pokazach, programach TV, jak również w wielu wydarzeniach odbywających się w Koszalinie. W 2016 r. zdobyli bardzo duzo prestiżowych nagród  m.in.: I miejsce w kategorii  Break Dance Battles,  Adults   na  Mistrzostwach Świata IDO w Austrii,   I miejsce     w kat. Hip – Hop, Battles Team  i  I miejsce w kat. Break Dance Team Battles –  w  Krajowych Mistrzostwach IDO w Józefowie. Zdobyli też nagrodę specjalną  podczas Word Dance Week w Mikołajkach – za zajęcie największej liczby pierwszych miejsc , a warto podkreślić, że jest to jedna    z największych imprez tanecznych na świecie. Grupa jest kandydatem  Stowarzyszenia Szkoła Tańca Top – Toys.

5. Zespół Pampeluna i 4P - Projekt Patryoci -  Zespół powstał w 2016 r.   w wyniku współpracy muzyków Pampeluny i rapera 4PSolo.  Projekt Patryoci to 6 – osobowy zespół w składzie: Arkadiusz Pater, Przemysław Majewski, Emil Bajer, Adrian Rozenkiewicz, Adam Szkoda, Mateusz Redlarski.  Ich twórczość to połączenie  różnych, muzycznych światów  ( rapu, metalu, hard rocka), to muzyczne lekcje polskiej historii na wesoło. Rok 2016 okazał się dla nich bardzo twórczy.  Teledysk do utworu „Monte Cassino” realizowali na historycznym wzgórzu we Włoszech, przygotowali też utwór „Historia pewnego powstańca”, zrealizowali teledysk    „Z podniesioną głową”, wystąpili  na placu Bankowym w Warszawie     z okazji obchodów rocznicy bitwy Warszawskiej, byli finalistami festiwalu Luxfest   w Poznaniu w ramach projektu „Za wolność”, upamiętniającego wydarzenia    w Poznaniu,     z czerwca 1956.  We wrześniu ub. roku koncertowali  na festiwalu muzycznym „Przystanek Wolność” w Gdańsku.   W styczniu 2017  Zespół Project Patryoci otrzymał tytuł - Zespół Roku 2016 - wg. największego portalu muzycznego Fabrykazespołów.pl  Wniosek o nagrodę  złożyło Centrum Kultury 105 w Koszalinie.

Nagrody II stopnia za osiągnięcia w dziedzinie kultury (dzieci i młodzież)

1. Małgorzata Duszyńska - reprezentantka Pałacu Młodzieży w Koszalinie. Pod kierunkiem pani Moniki Kalkowskiej rozwija talent i wiedzę  w zakresie fotografii.  Uzyskała m.in.  II miejsce  w  IX Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym „Światło wieczorową porą“  w Pabianicach, do którego zgłoszono 389 fotogramów,   a nagrodzono i zakwalifikowano do wystawy  tylko 51 fotografii.  II miejsce  zajęła również w  VIII Ogólnopolskim Biennale Plastyczno-Fotograficznym Dzieci    i Młodzieży „PRZYRODA” – w Radomiu.  Uczestniczyła w internetowym konkursie Fotograficznym Downhill24,   w którym zwyciężyła pokonując 86 uczestników.   

2. Kwintet Gitarowy GIPEMY   -  działa w Pałacu Młodzieży w Koszalinie. Szkoli się pod kierunkiem pana  Zbigniewa Dubielli. Zespół jest  laureatem I miejsca  w  IV Ogólnopolskim Konkursie  Gitarowym  „Hity na gitarze” w Koszalinie, w którym  wzięło udział 85 wykonawców.  Zespół  ma też na koncie I miejsce  w XIV Człuchowskim Konkursie  Młodych Instrumentalistów. Jest to jeden   z największych    i najbardziej prestiżowych tego typu konkursów w regionie. Wzięło w nim udział  ok. 90 wykonawców ze szkół    i  ognisk muzycznych, domów kultury i stowarzyszeń z województw: pomorskiego,  zachodniopomorskiego i kujawsko-pomorskiego. W składzie kwintetu możemy zobaczyć: Maję Jodłowską, Dawida Heddergott, Anielę Dąbrowską, Wiktorię Studzińską i Filipa Podgórskiego.

3. Mikołaj Gajdzis - reprezentant  Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych   w Koszalinie. Początkowo uczył się gry na fortepianie, następnie zmienił instrument    i obecnie uczy się gry na waltorni. Jego nauczycielem jest  dr Piotr Pożakowski.  Mikołaj zdobył  I miejsce w XXXVII Ogólnopolskim Konkursie  Młodego Muzyka w Szczecinku. Jest to najstarszy konkurs klas instrumentów dętych w Polsce. Uczestniczyło w nim 198 muzyków . Jury podkreśliło, że Mikołaj jest pierwszym od 20 lat waltornistą, który zwyciężył w tym konkursie. W VII International Music Competition w Belgradzie Mikołaj zajął  II miejsce  w tym konkursie  wzięło udział kilkuset uczestników, głównie z krajów Europy Wschodniej. W 2016 r. został objęty programem Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.

4. Maja Jodłowska – również przedstawicielka Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych  w Koszalinie.  Maja ma 10 lat, uczy się grać na gitarze klasycznej.  Dodatkowo, w Pałacu Młodzieży gra na gitarze elektroakustycznej a w Szkole Muzycznej Yamaha na gitarze elektrycznej. Jej opiekunem artystycznym jest pan Zbigniew Dubiella. W XIX Międzynarodowym Festiwalu i Konkursie Muzyki Gitarowej w Trzęsaczu zdobyła  I miejsce, tytuł Największej Nadziei Festiwalu, nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu i nagrodę specjalną przyznaną przez jednego z jurorów.  I miejsce Maja zdobyła też w Olsztynie w XIV Ogólnopolskim Konkursie Gitarowym.

5. Marianna Weronika Kowal -  uczennica Zespołu  Państwowych Szkół Muzycznych  w Koszalinie i również uczennica  Pana Zbigniewa Dubielli. Marianna  otrzymała nagrodę specjalną w IX Międzynarodowym Festiwalu i Konkursie Muzyki Gitarowej w Trzęsaczu.  Nagrodą  był  wyjazd na konkurs do Chin. W V Międzynarodowym Festiwalu Gitarowym w Chinach zdobyła VI miejsce  i była najlepsza spośród przedstawicieli Europy.

6. Wiktor Kazubiński - Zespół Państwowych Szkół Muzycznych reprezentuje  również Wiktor Kazubiński, uczeń pani Katarzyny Szymczewskiej.  W 2016 r.  zdobył III nagrodę w  Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym   w  Gorlitz/Zgorzelec.  III nagrodę uzyskał też  w Międzynarodowym Konkursie eMuse „Online Music Competition” w Grecji. W tym konkursie brało udział ok. 500 uczestników m.in.  z Europy, Australii, Chin, Japonii i USA.

7. Julia Popławska - przedstawicielka Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych. Jej opiekunowie artystyczni to  pani Olga Borowska i pan Natan Dondalski.  Julia  otrzymała jedno z dwóch przyznanych przez jurorów pierwszych miejsc podczas V Ogólnopolskiego Konkursu Sonat klasy skrzypiec i altówki uczniów szkół muzycznych I stopnia w  Szczecinie.

W X Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym  „Schloss Zell an der Pram”   Julia zdobyła III miejsce. Ten konkurs ma wieloletnią tradycję. Odbywa się w Austrii, wyjątkowo w 2016 r. roku  odbywał się we Wrocławiu.  Ponadto Julia brała udział w  II edycji Lusławickiej Orkiestry Talentów w Europejskim Centrum Muzyki.  Krzysztofa Pendereckiego    w Lusławicach.

8. Krzysztof Zieliński - Uczeń Pani Anny Borowskiej w  Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Koszalinie. Zdobywca  I miejsca   w  V Ogólnopolskim Konkursie  Sonat klasy skrzypiec i altówki uczniów szkół muzycznych I stopnia w Szczecinie. Zdobywca III nagrody     w  XIII Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym  im. Grażyny Bacewicz we Wrocławiu. W konkursie wzięło udział 52 młodych skrzypków, z całej Polski.

9. Jakub Wianecki - reprezentant Zespołu Szkół Plastycznych w Koszalinie. Uczeń Pana Tadeusza Walczaka i Piotra Wasilewskiego. Zdobył  srebrny medal w  III Ogólnopolskim Biennale Plakatu Szkół Plastycznych ,,Pomiędzy” w Gdyni.   Do konkursu zgłoszono 374 prace graficzne.  Jakub zdobył też  wyróżnienie   w  Międzynarodowym  Konkursie  na Plakat Filmowy w Warszawie.  W konkursie uczestniczyli uczniowie  szkół w Polsce, Holandii, Belgii, Anglii, Białorusi i Litwy,    w wieku od 12 do 18 lat.

10. Julia Goska - uczennica Zespołu Szkół Plastycznych w Koszalinie. Pracuje pod kierunkiem pani Katarzyny Gwardiak – Kocur.  Zdobyła GRAND PRIX za serię prac  ,,Intimate story” w Międzynarodowym Konkursie „ Młody Człowiek XXI wieku”  w  Kownie na Litwie. W konkursie  wzięło udział 163 młodych fotografów z Armenii, Białorusi, Estonii, Litwy, Rosji    i Ukrainy. Nadesłano 1478 prac fotograficznych.  Był to konkurs prestiżowy,  w którym uczestniczyli także profesjonalni fotograficy.

11. Oliwia Czyżak   - kolejna reprezentantka Zespołu Szkół Plastycznych, uczennica pani Ewy Miśkiewicz – Żebrowskiej. Laureatka  GRAND PRIX   w  Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym ,,Mój wymarzony Domek dla Lalek”  w Warszawie.   Na konkurs napłynęło 860 prac. Został zorganizowany przez Fundację Belle Epoque.  Oliwia to też zdobywczyni    II miejsca  w 6 Międzynarodowym Konkursie  Plastycznym ,,CYRK- Labirynt wyobraźni”    w  Dąbrowie  Górniczej. Do Konkursu wpłynęło łącznie 2831 prac z Polski, Rosji, Rumunii, Kazachstanu, Ukrainy, Litwy, Łotwy i Białorusi. W Konkursie brało udział 21 szkół artystycznych.                                                                            

12. Zespół  TOP TOYS YOUNG -  reprezentuje Szkołę Tańca Top – Toys.  Powstał  w 2012 r. Uczestniczył w  Krajowych Mistrzostw  IDO Hip-Hop, Hip-Hop Battles, Break Dance, Electric Boogie w Józefowie , gdzie zdobył   I miejsce i tytuł mistrzów Polski w tańcu hip-hop.  W Otwartych Mistrzostwach Polski Federacji WADF  w Tańcu Nowoczesnym   w Inowrocławiu  zespół również zdobył  I miejsce. I miejsce  uzyskał także  w  EVOLUTION EUROPE   w  Niemczech.  Były to  prestiżowe zawody taneczne, na które zjeżdżają się najbardziej znani tancerze z całej Europy.

13. Radosław Mikołajek - tancerz Szkoły Tańca Top – Toys. Uczestnik Krajowych Mistrzostw IDO   w Józefowie,  gdzie zajął II miejsce  w kategorii  hip-hop solo battle i awansował do  Mistrzostw Europy i Świata. W tych zawodach konkurował     z   80 tancerzami.  Zdobył także  I miejsce w kategorii hip- hop solo powyżej   16 lat     w Mikołajkach  podczas   World Dance Week.  Przypomnę, że jest to jedna   z największych imprez tanecznych na świecie. Rywalizują ze sobą tancerze w   wieku od 5 do 24 lat, w ponad 50 kategoriach tanecznych. W 2016 roku zawody odbyły się po raz 15, a łącznie uczestniczyło w nich ok. 3 tysięcy  tancerzy z 22 krajów. Radosław jest także laureatem VII miejsca  w Mistrzostwach Świata IDO  w Austrii.

14. Martyna Ćwik - uczestniczy w zajęciach prowadzonych przez panią Ewę Turowską   w Centrum Kultury 105 w Koszalinie. Odnosi wiele sukcesów w festiwalach i przeglądach piosenek. Do najważniejszych  można zaliczyć  m.in. : XIII Ogólnopolski Konkurs Piosenki Dziecięcej ZUZIA 2016   w Widuchowej, gdzie wyśpiewała II miejsce, rywalizując  z setką młodych piosenkarzy.  Była finalistką Ogólnopolskiego  Konkursu Piosenki WYGRAJ SUKCES  w Tarnobrzegu.  W eliminacjach wojewódzkich  Wojewódzkiego Przeglądu Piosenki Dziecięcej w Szczecinie  zdobyła I miejsce i  nominację do udziału w koncercie laureatów TALENT ROKU 2016. W przeglądzie  Talent Roku 2016 w kategorii „Piosenka Dziecięca”   w  Szczecinie uzyskała tytuł  TALENT ROKU 2016. W tych zmaganiach uczestniczyło ponad 1500 osób.

15. Maja Anna Popiołek - jest kolejną wychowanką pani Ewy Turowskiej   i reprezentantką Centrum Kultury 105 w Koszalinie. Maja jest m.in.  laureatką Złotej Półnutki  w  XXV Międzynarodowym Festiwalu Piosenki i Tańca „Majowa Nutka”   w Częstochowie. Podczas Festiwalu , w pięciu kategoriach wiekowych zaprezentowało się 120 młodych wokalistów oraz zespoły wokalno – instrumentalne i taneczne z Estonii, Mołdawii, Ukrainy, Rosji, Rumunii   i Polski.  III miejsce Maja zajęła  w  XIV Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Bydgoszczy.

16. PARA TANECZNA:  Wiktoria PASTWA  i  Jędrzej KASPRZAK - to przedstawiciele Stowarzyszenia PASJA – Studia Tańca Pasja. Trenują pod kierunkiem pani Agaty Krajewskiej     i pana Roberta Rowińskiego. Coraz wyższa pozycja pary oraz brak konkurencji w Polsce  w  kategorii  12-13 C  spowodowała, że trenerzy podjęli decyzję    o przekwalifikowaniu pary do kategorii Junior I, dzięki czemu młodzi tancerze weszli do rankingu światowego. Wystartowali  w Międzynarodowym Turnieju Tańca- CRACOW OPEN DANCE CHAMPIONSHIPS 2016 - GRAND PRIX POLSKI EKSTARAKLASA FTS  w Krakowie –   i zdobyli   V miejsce   w tańcach  latynoamerykańskich  i   III  miejsce w tańcach  standardowych. Podczas Międzynarodowego Turnieju Tańca-Karkonosze OPEN w Jelenia Górze zajęli   III miejsce,  w rywalizacji z  15 parami  z Rosji, Litwy, Estonii i Polski. Podczas Mistrzostw Polski  w Koninie zostali 5 parą Polski w obu stylach tanecznych.

17. PARA TANECZNA :  Karina KUJAWA i Bartosz  KOZUB - to również reprezentanci Stowarzyszenia Pasja – Studia Tańca Pasja. Jak ich koledzy trenują    z panią Agatą Krajewską   i panem Robertem Rowińskim. Zdobywcy m.in. I miejsca  w kategorii 14-15 l.    w  klasie tanecznej C- w tańcach latynoamerykańskich  w Turnieju o Puchar Burmistrza Wolina ;   I miejsca w tańcach latynoamerykańskich i standardowych  w XIV Ogólnopolskim Turnieju Tańca Sportowego o Puchar Jezioraka  w Iławie, a także I miejsca w obu stylach   w Ogólnopolskim  Turnieju  Tańca Towarzyskiego  o Memoriał  Edwarda Kowalke  w Starogardzie Gdańskim.

Nagrody I stopnia w dziedzinie kultury (dzieci i młodzież)

1. Wiktor Dziedzic  - przedstawiciel  Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych     w Koszalinie, uczeń pana Natana Dondalskiego.  Skrzypek, w ubiegłym roku  zdobył   GRAND PRIX w X Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym. Ten konkurs ma wieloletnią tradycję. Odbywa się w Austrii, wyjątkowo w 2016 r. roku  odbywał się we Wrocławiu. Uczestników z Polski     i Niemiec oceniało międzynarodowe jury.  Wiktor zdobył też   I nagrodę w  IX Ogólnopolskich Spotkaniach Skrzypcowych  im. prof. Mirosława Ławrynowicza  w Płocku i IV nagrodę   w prestiżowym XIII Międzynarodowym Konkursie  Georga Philippa Telemanna w Poznaniu. Wiktor jest  stypendystą Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.

2. Aleksandra  Nawrocka   - jest uczennicą Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych   w Koszalinie. Uczy się  w klasie perkusji. Pracuje pod kierunkiem pana Łukasza Lewczaka. W XIV Międzynarodowym Konkursie  Perkusyjnym -  w ramach „Włoskich dni Perkusji”,  wywalczyła   I nagrodę w grze na kotłach    i  II nagrodę w grze na wibrafonie. W konkursie wzięło udział ponad 140 uczestników z całego świata.  Aleksandra jest też laureatką XIV Międzynarodowego Konkursu Wibrafonowego  w Opolu, odbywającego się w ramach 25. Międzynarodowego Festiwalu Perkusyjnego DRUM FEST. Tu również zdobyła     I nagrodę. W konkursie wzięło udział ponad 50 uczestników szkól i Akademii Muzycznych   z całego świata.

3. Krzysztof Wikowicz to tancerz Szkoły Tańca Top – Toys.  Zdobywca  I miejsca     w kategorii  Electric Boogie solo   podczas Krajowych  Mistrzostw  IDO     w Józefowie - największych i najbardziej prestiżowych zawodów organizowanych przez Polską Federację Tańca . Tym samym uzyskał  awans na Mistrzostwa Europy i Świata.  Łącznie w zawodach  uczestniczyło ok. 2300 osób  z 50 szkół i klubów. Krzysztof zdobył także  I miejsce   w kategorii Electric Boogie  podczas Word Dance Week  w Mikołajkach i I miejsce    w Ogólnopolskim Turnieju Tańca  Time For Dance    w Legionowie. Podczas Mistrzostw Świata IDO  w Austrii zajął V miejsce w kategorii  Electric Boogie.  W zawodach, łącznie, uczestniczyło ponad 3600 tancerzy z Austrii, Niemiec, Danii, Holandii, Polski, Rosji, Słowenii, Słowacji, Południowej Afryki   i Wielkiej Brytanii.

4. Konstancja Śmietańska – reprezentantka  Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Koszalinie. Pracuje  pod kierunkiem pana Wiktora Cisonia.  Młoda wiolonczelistka  w 2016 r.  zdobyła m.in.  I miejsce  i złoty medal w International Music Competition „Grand Prize Virtuoso” w Londynie. Był to jej debiut w słynnej  Royal Albert Hall Elgar Room. W konkursie  wzięło udział kilkuset uczestników  z Europy, Ameryki Północnej   i Południowej, Azji i Australii. Konstancja zdobyła również I miejsce w  VII International Music Competition w Belgradzie w kat. wiolonczele. W tym konkursie również wzięło udział kilkuset uczestników, głównie   z krajów Europy Wschodniej. Ponadto  już po raz drugi została przyjęta do grona uczestników programu Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.

WYDARZENIE KULTURALNE ROKU 2016 -  koncert „Świętujmy Razem 750 – lecie Koszalina” został zorganizowany z okazji jubileuszu 750 – lecia nadania Koszalinowi praw miejskich, w maju 2016 r.  Wśród wykonawców znalazły się gwiazdy  wywodzące się z Koszalina lub związane   z koszalińską sceną muzyczną oraz gość specjalny.  Wystąpili:  Kasia Cerekwicka, , Yaro&Kasia Klich,  Zespół  Mr Zoob,   Zosia Karbowiak z Zespołem , Wiktoria Wizner oraz  gość specjalny Ray Wilson i jego projekt Genesis Classic Orchestra. Koncert poprowadzili również koszalinianie:  Aleksandra Kostka oraz Piotr Dzięcielski.    Uczestniczyło w nim  ok.  7000 osób.  Imprezie towarzyszyły dodatkowe atrakcje, m.in.:  pokaz laserowy opisujący dzieje Koszalina.  Wydarzenie miało wymiar artystyczny, historyczny  i integrujący mieszkańców.  Bardzo się podobało i sprawiło wiele radości jego uczestnikom.

Miejski Rzecznik Konsumentów

MIEJSKI

RZECZNIK

KONSUMENTÓW

PRZEJDŹ

Koszalin na Facebooku