Majowe uroczystości patriotyczne
2 maja – Dzień Flagi RP
o godz. 8.00
w 8 Koszalińskim Pułku Przeciwlotniczym przy ul. 4 Marca 2 zostanie uroczyście podniesiona na maszt flaga państwowa. Dowódca Garnizonu WP płk dypl. Zbigniew Zalewski oraz prezydent Koszalina Piotr Jedliński zapraszają wszystkich, którzy chcą uczestniczyć w uroczystej zbiórce pułku i podniosłej uroczystości.
o godz. 12.00
Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” i Stowarzyszenie „Młodzi Demokraci” Koszalin zapraszają na uroczystości związane ze Świętem Flagi RP pn. „Biało-czerwona łączy pokolenia”. Uroczystości odbędą się na placu Polonii przed Koszalińską Biblioteką Publiczną. W programie: wysłuchanie hejnału Koszalina oraz podniesienie flagi państwowej na maszt. Uroczystość w imieniu „Wspólnoty Polskiej” otworzy senator RP Grażyna Anna Sztark. Następnie przewidziany jest koncert muzyki polskiej w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Muzycznych w Koszalinie i montaż poetycki w wykonaniu Sceny Młodych Teatru Propozycji Dialog. Na zakończenie senator RP Piotr Zientarski zaprasza (godz. 12.40) Pionierów Koszalina do utworzenia łańcucha pokoleń z flagami państwowymi. Uczestnicy spotkania skierują się w stronę Pomnika „Byliśmy-Jesteśmy-Będziemy”.
3 maja - rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja
godz. 10.00
Na uroczystość zaprasza prezydent Piotr Jedliński, płk dypl. Zbigniew Zalewski, dowódca Garnizonu Koszalin oraz Antoni Burzyński, przewodniczący Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych. Manifestacja patriotyczna rozpocznie się o godz. 10 w koszalińskiej katedrze, w której celebrowana będzie msza święta w intencji Ojczyzny. Po jej zakończeniu (godz. 11), uczestnicy przemaszerują ul. Zwycięstwa pod pomnik Marszałka Piłsudskiego, gdzie o godz. 11.20 rozpoczną się główne uroczystości związane z 223. rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W programie znalazł się ceremoniał wojskowy, okolicznościowe przemówienia, ślubowanie I klasy z VI LO, złożenie wiązanek kwiatów oraz defilada jednostek Garnizonu Koszalin.
W związku z uroczystościami spodziewać się można utrudnień w ruchu. W godz. 11.00-11.25 zamknięta będzie ul. Zwycięstwa na odcinku od ul. Połtawskiej do ul. Wojska Polskiego, w godz. 11.00-13.40 wyłączona z ruchu będzie ul. Clausiusa, a w godz. 12.00-12.40 – ul. Zwycięstwa na odcinku od ul. Clausiusa do ul. Wojska Polskiego, a także ul. Andersa między Pocztą Główną a ul. Wojska Polskiego.
godz. 16.00
Majówka ze św. Janem Pawłem II. Koncert słowno-muzyczny z udziałem Orkiestry Wojskowej z Koszalina. Miejsce: Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej na Górze Chełmskiej.
W trakcie pikniku przygotowanego przez Szensztacki Instytut Sióstr Maryi, uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję wysłuchać tekstów św. Jana Pawła II, które odczyta aktorka Magdalena Muszyńska-Płaskowicz. Oprawę muzyczną zapewni Orkiestra Wojskowa z Koszalina. Podczas pikniku planowany jest również poczęstunek z grilla. Patronami medialnymi przedsięwzięcia są Tygodnik Gość Niedzielny i Radio Plus.
4 maja, godz. 9.00
w kaplicy Jezusa Dobrego Pasterza przy ul. Połczyńskiej 1 rozpocznie się nabożeństwo ekumeniczne w intencji Ojczyzny (parafia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego).
8 maja - zakończenie II wojny światowej w Europie
godz. 21.00
Na obchody 69. rocznicy zakończenia II wojny światowej w Europie zapraszają prezydent Piotr Jedliński, płk dypl. Zbigniew Zalewski, dowódca Garnizonu Koszalin oraz Antoni Burzyński, przewodniczący Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych. Uroczysty capstrzyk rozpocznie się przy ul. Gdańskiej, przed pomnikiem „Płomienne Ptaki” autorstwa Władysława Hasiora. W programie m.in. wprowadzenie asysty honorowej, okolicznościowe przemówienia, część artystyczna w wykonaniu chóru „Koszalin Canta” pod dyrekcją Ewy Szeredy oraz zapalenie pomnika.
10 maja - Dzień Pionierów Miasta Koszalina
godz. 12.00
Zgodnie z podjętą przez radnych uchwałą Rady Miejskiej - obchodzić będziemy Dzień Pionierów Koszalina. Uroczystość przed Pomnikiem „Byliśmy-Jesteśmy-Będziemy” przy ul. Piastowskiej
- wprowadzenie asysty honorowej
- hymn Koszalina
- wystąpienia okolicznościowe
- odsłonięcie tablicy Skweru Pionierów Koszalina
- umieszczenie urn z ziemią z pól bitewnych w niszy Pomnika „Byliśmy-Jesteśmy–Będziemy”
- złożenie wieńców
- część artystyczna w wykonaniu Chóru „Frontowe Drogi” z Centrum Kultury 105 Koszalinie
godz. 16.00
Widowisko historyczne poświęcone przybyciu pierwszych osadników do Koszalina w maju 1945 roku - Dworzec Kolei Wąskotorowej. organizatorzy: Bałtyckie Stowarzyszenie Miłośników Historii PERUN, Towarzystwo Miłośników Kolejki Wąskotorowej i Prezydent Miasta Koszalina. Na uroczystości zapraszają: Prezydent Koszalina, Dowódca Garnizonu WP, Prezes Klubu Pioniera Miasta Koszalina oraz Bałtyckie Stowarzyszenie Miłośników Historii PERUN i Towarzystwo Kolejki Wąskotorowej.