Nagroda za cyfryzację

10.12.2013

9 grudnia w hotelu Nowotel w Warszawie odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród laureatom konkursów „Innow@cyjnie, Kre@tywnie, Spr@wnie” – konkurs na najlepszy projekt JST realizowany w ramach działania 8.3 Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu - eInclusion oraz „Otwarci na świat – Internet w naszym domu”.

Konkurs skierowany był do dzieci w wieku 7-12 lat z rodzin, które otrzymały dofinansowanie na kupno komputera i dostęp do Internetu w ramach Działania 8.3. Nagrodzonych zostało 12 prac dzieci, które nadesłały prace graficzne wykonane dowolną techniką komputerową, ukazujące co Internet zmienił w życiu ich lub ich rodziny.

Laureaci konkursu „Innow@cyjnie, Kre@tywnie, Spr@wnie” odebrali z rąk Małgorzaty Olszewskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji nagrody - statuetki oraz dyplomy.

Za I miejsce - Ryszard Osiowy, wójt gminy Świeszyno

Za II miejsce - Aneta Moczkowska, sekretarz miasta Tychy

Za III miejsce - Tomasz Sobieraj, zastępca prezydenta Koszalina ds. Planowania i Cyfryzacji

 

We wszystkich naborach do działania 8.3 POIG zostało złożonych 1.417 projektów, do tej pory podpisano 578 umów na ich realizację. Polega ona na przekazaniu zestawów komputerowych wraz z dostępem do Internetu gospodarstwom domowych osób zagrożonych wykluczeniem cyfrowym.

Koszalin realizuje dwa projekty w ramach działania 8.3 POIG 

„Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu uczniów koszalińskich szkół”

Odbiorcami końcowymi jest grupa 150 uczniów (po 50 na każdą z edycji), począwszy od IV klasy szkoły podstawowej do III klasy gimnazjum włącznie, pobierających stypendia socjalne, wykazujących się jednocześnie najlepszymi wynikami w nauce.

Każdy uczeń wyłoniony w wyniku naboru otrzymał bezpłatnie:

-     zestaw komputerowy z drukarką

-      oprogramowanie biurowe i antywirusowe

-     dostęp do Internetu

-      konserwację i serwis zestawów komputerowych,

-      szkolenia z obsługi komputera, oprogramowania i Internetu

„Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu mieszkańców Koszalina”

Realizacja projektu miała zapewnić dostęp do szerokopasmowego Internetu mieszkańcom miasta poprzez utworzenie stanowisk komputerowych z dostępem do Internetu w gospodarstwach domowych osób niepełnosprawnych oraz instytucjach użyteczności publicznej, takich jak biblioteki czy szkoły. 

30 gospodarstw domowych osób niepełnosprawnych otrzymało wysokiej klasy zestawy komputerowe wraz z niezbędnym oprogramowaniem, drukarką oraz dostępem do szerokopasmowego Internetu

W Koszalińskiej Bibliotece Publicznej i 10 jej filiach zainstalowano 55 zestawów komputerowych. Dzięki temu ponad 21.000 zarejestrowanych czytelników koszalińskich bibliotek może korzystać  z szybkiego Internetu oraz ma możliwość drukowania niezbędnych dokumentów.

Na sprzęcie przekazanym do koszalińskich bibliotek prowadzone są kursy komputerowe dla seniorów, które mają zapoznać starsze osoby z obsługą komputerów i zasad korzystania z Internetu 

W 28 koszalińskich szkołach zamontowano e-Kioski, w których zainstalowane zostały 102 zestawy komputerowe.

 

Sukcesy koszalińskich projektów:

-       Na konferencji „Miasta w Internecie”, która odbyła się w Gdańsku w czerwcu 2013 roku projekty realizowane przez gminę Koszalin w ramach działania 8.3 POIG zostały nagrodzone „Złotą @"

-       Projekt został wyróżniony przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego jako Dobra Praktyka Województwa Zachodniopomorskiego oraz na stronie Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka w kategorii „Sukces dzięki funduszom”

-       Na zaproszenie Ministerstwa Administracji  i Cyfryzacji projekty były prezentowane na międzynarodowych targach CeBIT 2013 w Hanowerze oraz na targach Gmina 2013 w Poznaniu i targach Infostrada 2013 w Lublinie.

Miejski Rzecznik Konsumentów

MIEJSKI

RZECZNIK

KONSUMENTÓW

PRZEJDŹ

Koszalin na Facebooku