Tekstylia można też wyrzucić do odpadów zmieszanych. Nie wszystkie muszą iść do PSZOK
Tekstylia można też wyrzucić do odpadów zmieszanych. Nie wszystkie muszą iść do PSZOK – wyjaśnia wiceminister Anita Sowińska.
Od dnia 1 stycznia 2025 r. wszedł w życie obowiązek selektywnego zbierania odpadów typu: tekstylia, odzież, obuwie. W związku z tym każda gmina ma obowiązek zapewnić przynajmniej jeden punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK) przyjmujący odpady tekstylne.
Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach nakłada obowiązek selektywnego zbierania tekstyliów i odzieży w ramach PSZOK. Wśród mieszkańców wielu gmin pojawiało się wiele niejasności i problemów z dostępem do PSZOKu. Dlatego też wytyczne te zostały teraz złagodzone i zgodnie z informacją przekazaną przez resort Polskiej Agencji Prasowej:
"Zanieczyszczone, zużyte materiały, które były wykorzystywane np. do sprzątania, można w incydentalnych przypadkach wyrzucać do pojemnika przeznaczonego na odpady zmieszane, ponieważ nie nadają się do recyklingu i mogą zostać wykorzystane np. na cele energetyczne"- poinformowało Ministerstwo Klimatu i środowiska.
To ważna zmiana, bo w ostatnich miesiącach interpretacja przepisów sugerowała coś zupełnie innego.
Należy jednak pamiętać, że nie każdy zniszczony ciuch można od razu wyrzucić do odpadów zmieszanych. Tekstylia zabrudzone substancjami chemicznymi np. olejami, farbami nadal należy oddać do PSZOK-u.
Ponadto Ministerstwo Klimatu i Środowiska odniosło się do pytania dlaczego odpady tekstylne nie są odbierane sprzed posesji. Wskazano, że mogłoby to prowadzić do zanieczyszczenia materiału i w efekcie – do utraty jego wartości do recyklingu.
"Tekstylia są materiałowo zróżnicowane, często zawierają elementy skórzane, metalowe lub plastikowe, a ponadto są wrażliwe na zawilgocenie i inne warunki, które obniżają ich jakość jako surowca wtórnego, stąd też nie są objęte regularnym systemem odbioru sprzed nieruchomości. Nie są to również odpady powstające z dużą częstotliwością w gospodarstwach domowych, dlatego ich odbiór w trybie regularnym, jak w przypadku bioodpadów czy opakowań, byłby nieuzasadniony ekonomicznie. Z tych względów ustawodawca przewidział, że odpady tekstylne powinny być przekazywane do PSZOK lub innych punktów wyznaczonych przez gminę" - wyjaśniła wiceszefowa MKiŚ.
Co warto zapamiętać?
· Zużyte tekstylia nie zawsze muszą trafić do PSZOK-u.
· Zniszczone i brudne szmaty można wyrzucić do śmieci zmieszanych, jeśli nie są skażone chemikaliami.
· Tekstylia zabrudzone chemikaliami muszą trafić do PSZOK-u.
· Odzież, którą da się wykorzystać należy przekazać do recyklingu lub ponownego użytku.