Odszedł Jupi Podlaszewski

25.11.2024

Środowisko  koszalińskiej kultury żegna wybitną postać ze swojego grona. Zmarł Jupi Podlaszewski - reżyser, aktor, nauczyciel, dziennikarz....

Jupi Podlaszewski urodził  się  w Gryficach, ale bar­dzo szybko wraz z rodzicami wy­jechał do Szczecina. Tam skończył szkołę podstawową, liceum ogól­nokształcące, a następnie - Akade­mię Rolniczą. Szczególnie intereso­wała go huba - grzyb z rodziny żagwiowatych, miał nawet zamiar robić doktorat na temat mikro i makrogrzybów na Pomorzu.

Już podczas studiów występował jako aktor - mim w Studio Panto­mimy Politechniki Szczecińskiej i w Studio Pantomimy Pomorskiej Akademii Medycznej. Od 1977 ro­ku był kierownikiem artystycznym założonego przez siebie w Kosza­linie Studenckiego Teatru Ruchu „BLIK”. W latach 1990-1994 pro­wadził Teatr „BLIK-FISH”. Na po­czątku w „BLIKU” występowali wyłącznie studenci WSI. Część zresztą nadal występuje na scenach różnych teatrów. Później pojawili się - w sposób naturalny - również aktorzy zagraniczni. W sposób na­turalny - bowiem „BLIK” uczestni­czył zarówno w licznych festiwa­lach teatralnych w kraju, jak też wyjeżdżał na festiwale i występy do Niemiec, Szwajcarii, Danii, ZSRR, Czechosłowacji, Wielkiej Brytanii, Portugalii, Szwecji, Kana­dy, na Węgry...

Był pomysłodawcą i współorgani­zatorem Forum Teatru Niesfornego - Bałtyckiego Totus Mundus. Pro­wadził seminaria i warsztaty teatral­ne w różnych państwach Europy oraz międzynarodowe szkoły teat­ralne w kraju. Na  „Przystan­ku Olecko” - podczas festiwalu róż­nych dziedzin sztuki - realizował  zda­rzenia teatralne. Niekonwencjonalne przedstawie­nia „BLIKA” oraz inne insceniza­cje teatralne proponowane przez Jupiego budziły niekiedy kontro­wersje, zwłaszcza u naszych wschodnich sąsiadów. Teatr musi poruszać ludzi - twierdził Jupi - oprócz dozy liryki powinien zawie­rać momenty bulwersujące, bliskie sztuki Hasiora czy też Dudy-Gra­cza.Od 1990 roku prowadził „The En- glish Language School of Kosza­lin” w której to szkole poszukiwał  nowych, coraz bardziej skutecz­nych sposobów nauczania języka angielskiego, także poprzez teatralizację procesu dydaktycznego. Uważa, że jest to kapitalny środek edukacyjny i cieszy się, że drama coraz śmielej wkracza do naszych szkół.

Był redaktorem „Gońca Pomor­skiego”, pisał  felietony do tygodnika „Obserwator Zachod­niopomorski”. W 1995 roku właściciele powstającej w Szczecinie TV „Bry­za” powierzyli mu organizację od­działu tej telewizji w Koszalinie. Utworzył go i został naczelnym re­daktorem.

 

Miejski Rzecznik Konsumentów

MIEJSKI

RZECZNIK

KONSUMENTÓW

PRZEJDŹ

Koszalin na Facebooku