Żegnamy Krzysztofa Rećko-Rapsę

24.06.2024
Zdjęcie przedstawia uśmiechniętego mężczyznę w kolorach czerni i bieli

Z ogromnym żalem przyjęliśmy informację o śmierci naszego przyjaciela Krzysztofa Rećko-Rapsy. Nie sposób zliczyć wspólnych rozmów i wystaw. Krzysztof był artystą wyjątkowym dla całego środowiska koszalińskiej kultury, zawsze zamyślony, pełen nieszablonowych pomysłów, a jednak wrażliwy na otaczający nas świat i drugiego człowieka. Będzie nam go bardzo brakowało. Rodzinie i bliskim składamy najszczersze wyrazy współczucia.

Krzysztof Rećko-Rapsa ur. 1959 r.

Malarz, grafik. Mieszkał i pracował w Koszalinie. Był jednym z pierwszych uczniów koszalińskiego Liceum Plastycznego, które ukończył w 1981 r. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków oraz członek Stowarzyszenia Promocji Artystów Wybrzeża ERA-ART w Gdyni. Jego malarstwo to świat artystycznej fantazji, świat różnych skojarzeń. W latach 80. seria wystaw w galeriach Republiki Federalnej Niemiec, tj. w Kolonii, Düsseldorfie, Hilden i Solingen, zapoczątkowała jego przygodę z kolorem, która zaprowadziła go na szereg wystaw w Polsce i na świecie. Wystawiał m.in. w Londynie, Seulu, Warszawie, Szczecinie, Białorusi, Włoszech.

We wrześniu 2012 roku odbyła się jego indywidualna wystawa w prestiżowej Jang Sun Gallery w Seulu, gdzie został nazwany "poetą koloru". Wystawa polskiego malarza abstrakcjonisty uczyniła go najsłynniejszym współczesnym polskim malarzem w Korei Południowej. O malarstwie Rapsy'ego pisały najważniejsze czasopisma i czasopisma specjalistyczne, takie jak . Misoolsidae, Kultura i Biznes Jurnal CNB+ARTiN oraz Tygodnik Kulturalny, a informacje i zdjęcia z wernisażu wystawy ukazały się w The Korea Herald i The Korea Times. Sztuka. Magazyn "Misoolsidae" opublikował entuzjastyczne recenzje, oceniając, że Rapsa jest jednym z czołowych abstrakcjonistów na świecie - "on nie udaje, on już tam jest".

W 2010 roku otrzymał nagrodę Prezydenta Miasta Koszalina za sukcesy twórcze w kraju i za granicą. Odznaczony Koszalińskim Orłem 2011. Jego obrazy były wykorzystywane w filmach i wielu publikacjach. Jest autorem okładek do publikacji literackich. Prace Rapsy znajdują się w galeriach, muzeach i kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą (m.in. Niemcy, Dania, Szwecja, Francja, USA, Kanada, Australia, Białoruś, Anglia, Holandia, Korea Południowa, Włochy). W 2015 roku odznaczony przez Prezydenta Miasta Koszalina tytułem Artysta Roku 2014.

W 2023 r. otrzymał stypendium Miasta Koszalina w zakresie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i opieki nad zabytkami, w ramach którego zorganizował w koszalińskiej Galerii Ratusz wystawę „Podróże” podsumowującą 35 – lecie jego pracy twórczej.

Fot: Tomasz Majewski

Miejski Rzecznik Konsumentów

MIEJSKI

RZECZNIK

KONSUMENTÓW

PRZEJDŹ

Koszalin na Facebooku