Menu główne

Rok 2022

Stypendyści Miasta Koszalina w zakresie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i opieki nad zabytkami w 2022 r.

Upowszechnianie kultury:

Bartosz Zaj (Dj Zaju) – koszalinianin. Od 2000 roku związany z dwoma gramofonami i mixerem. Wicemistrz Polski w kategorii Scratching (ITF/IDA Poland 2005), dwukrotny zwycięzca „Toruń Turntable Contest” (kategoria Scratching). Organizator imprez, warsztatów dj’skich (Stanton Scratch Sesja, Baltic Mix Camp 2020), często występujący w roli „skreczera” przy okazji myzycznych wydarzeń (Hanza Jazz Festiwal), imprez charytatywnych (Koszaliński Hip-Hop Koszalińskim Dzieciakom) i wystaw artystycznych (TuseWYSTAW Sopot).

W ramach stypendium zrealizował projekt „Warsztaty muzyki nowoczesnej”. Podczas dwudniowych warsztatów, które odbyły się w dniach 26-27 lutego 2022 r. w sali konferencyjnej Hotelu Sport, prezentował swoją wiedzę na temat miksowania muzyki przy użyciu sprzętu DJ-skiego. Uczestnicy zapoznali się z podstawami miksowania i zastosowania gramofonu jako instrumentu muzycznego. Nauczyli się także obsługi sprzętu i komputerowych narzędzi, które pozwolą im w przyszłości tworzyć własne utwory w środowisku cyfrowym. Wspólnie spędzony czas pozwolił na integrację koszalińskich pasjonatów muzyki elektronicznej.

Maciej Mazurkiewicz- koszalinianin, absolwent Politechniki Koszalińskiej, kierunku wzornictwo. Od 20 lat zajmuje się tworzeniem grafik i murali jednak najbardziej odnajduje się w technice sitodruku. Zajmuje się także tworzeniem witraży kościelnych.

W ramach stypendium zrealizował projekt „Bloki” w ramach którego powstał cykl prac w technice sitodruku i malarstwa szablonowego, inspirowanych wieżowcami i blokami stanowiącymi nieodłączny element krajobrazu naszego miasta. Drugą częścią projektu były warsztaty sitodruku, podczas których uczestnicy mogli własnoręcznie stworzyć swój plakat, nadruk na koszulkę lub torbę z grafiką inspirowaną koszalińską architekturą i jej najbardziej charakterystycznymi obiektami. Wystawa prac powstałych w ramach projektu eksponowana była w Galerii Region w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej a także we Freedom Gallery w Szczecinie.

Jacek Chojnacki - koszalinianin, absolwent Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, muzyk specjalizujący się w grze na sztabkowych instrumentach perkusyjnych. Od 15 lat lider kozalińskiego zespołu Ksylofon-Kwartet.

Dzięki stypendium zrealizował projekt pt. "Promocja i propagowanie rzadko występującego instrumentu jakim jest ksylofon", w ramach którego odbyły się 3 muzyczne spotkania skierowane do mieszkańców Koszalina. Pan Jacek Chojnacki spotkał się z słuchaczami Uniwersytetu III Wieku Politechniki Koszalińskiej, członkami Klubu Osiedlowego KSM "Przylesie" i podopiecznymi Pałacu Młodzieży w Koszalinie. Podczas muzycznej prezentacji uczestnicy zapoznali się z historią ksylofonu i jego budową. Wysłuchali także najciekawszych utworów skomponowanych specjalnie na ten instrument.

Twórczość artystyczna:

Violetta Goldfarb - koszalinianka, laureatka wielu lokalnych i regionalnych konkursów fotograficznych. Prezentowała swoje prace podczas wystaw zbiorowych i indywidualnych. Prowadzi stronę na portalu Facebook „FotoSercemMalowane”. 

Dzięki stypendium zrealizowała projekt pt."Koszalińskie Seniorki - portret o jakim zawsze marzyłam", w ramach którego powstały 34 portrety koszalińskich seniorek. Wernisaż odbył się w 17 października 2022 r. w Klubie Osiedlowym "Bałtyk" KSM "Na Skarpie". W wydarzeniu wzięły udział fotografowane panie, które otrzymały w prezencie swoje portrety. Zdjęcia prezentowane były także w siedzibie Stowarzyszenia Viva My.

Beata Maria Orlikowska - koszalinianka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Od 30 lat współpracuje z przemysłem ceramicznym w zakresie wzornictwa przemysłowego i artystycznego. Zajmuje się ceramiką unikatową, a także malarstwem sztalugowym. Wieloletni komisarz Ogólnopolskich Plenerów Ceramicznych w Fabryce Porcelany "Chodzież SA". Założycielka grupy twórczej "Od dawna" zajmującej się działalnością plenerową i wystawienniczą. 

Dzięki stypendium zrealizowała projekt "Z wody, ognia i kobaltu", w ramach którego w Fabryce Porcelany w Ćmielowie powstały 32 porcelanowe obrazy w formatach 98x74, 39x60 i 33x33 cm. Powstałe prace zostały zaprezentowane w Muzeum w Koszalinie. Wernisaż odbył się 23 października 2022 r., a prace udostępnione są dla zwiedzających do 22 stycznia 2023 r. Stworzone przez artystkę obrazy inspirowane były rolą wody w dawnych i obecnych czasach funkcjonowania Koszalina. 

Fot. Muzeum w Koszalinie

Martyna Pazera - absolwentka Wydziału Grafiki i Architektury Wnętrz Wyższej Szkoły Sztuki Użytkowej w Szczecinie. Jej wcześniejsze realizacje m.in: „Legendy miejskie” projekt w ramach stypendium dla twórcy kultury Województwa Pomorskiego, „Bohaterki” publikacja dofinansowana przez Muzeum Historii Polski w Warszawie, współpraca przy identyfikacji wizualnej projektu „Na mieście w (kon)tekście” realizowanego przez Polsko – Amerykańską Fundację Wolności i Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”.

Dzięki stypendium zrealizowała projekt "Dzień dobry, Miasto Koszalin!" w ramach którego powstał subiektywny portret miasta, który ma szansę stać się wizytówką Koszalina. Artystka zaprojektowała 8 plakatów (formatu 70x100 cm) inspirowanych historią, legendami i miejską architekturą. Poprzez swoje prace pokazała świeże spojrzenie na temat przestrzeni i tożsamości naszego miasta. Grafiki były częścią wystawy "Oko na miasto", która towarzyszyła inauguracji III Koszalińskiego Kongresu Kultury w dniu 14 października 2022 r. w Koszalińskim Amfiteatrze. Prace wydrukowane zostały także w formie pocztówek, które otrzymali uczestnicy wydarzenia. Ich projekty zostały przekazane Urzędowi Miejskiemu w Koszalinie do przyszłego wykorzystania. 

Michał Orzechowski - tegoroczny absolwent malarstwa Akademii Sztuki w Szczecinie. Dyplom licencjacki wykonał w pracowni dr hab. Małgorzaty Szymankiewicz i dr hab. Zbigniewa Romańczuka. Jest także absolwentem ZPSP im. Władysława Hasiora w Koszalinie.

W ramach stypendium zorganizował indywidualną wystawę malarstwa pt. „Narracji jest multum”, na którą złożyło się 13 obrazów wykonanych techniką olejną. Wernisaż odbył się w Galerii „Na piętrze” w dniu 21 października 2022 r. Prace wchodzące w skład wystawy inspirowane były współczesnym kryzysem męskości, polegającym na mnogości wykluczających się ideałów i chaosie narracyjnym. Wystawa cieszyła się dużą popularnością i była eksponowana w Koszalinie do 21 listopada 2022 r.

Weronika Teplicka – Szumowska – artystka wizualna, ukończyła studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu – obecnym Uniwersytecie Artystycznym (dyplom w pracowni prof. Piotra C. Kowalskiego) w 2007 r., studiowała też w Accademia di Belle Arti w Neapolu. Zajmuje się malarstwem, instalacją, tworzy obiekty ze swoich nieudanych obrazów, odpadów, rodzinnych pamiątek itp. Od ponad 2 lat realizuje projekt „Opowieści o codzienności” będący dokumentacją jej życia. Prace artystki znajdują się m.in. w Kolekcji Galerii Bielskiej BWA. Pracuje w Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej w Słupsku na stanowisku kuratorki rezydencji artystycznych, realizuje cykl warsztatów dedykowanych kobietom „Spotkajmy się, porozmawiajmy, twórzmy”. Stypendystka programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W ramach stypendium zrealizowała projekt „Pamięć miasta – Koszalin”. Jego pierwszym etapem był cykl warsztatów dedykowanych mieszkańcom Koszalina, podczas których uczestnicy oglądali wspólnie mapy miasta, szkicowali ich fragmenty i przenosili ich własne wersje na płótno malarskie. Warsztaty odbyły się w Kawiarni Powidoki, Koszalińskiej Bibliotece Publicznej, Muzeum w Koszalinie i koszalińskim oddziale Głównej Biblioteki Lekarskiej. Wzięły w nich udział 24 osoby. Drugim etapem projektu było powstanie cyklu 10 obrazów o wymiarach 120x80 cm inspirowanych historią i mapami Koszalina. Wernisaż odbył się w Galerii Region Koszalińskiej Biblioteki Publicznej 16 listopada 2022 r., a samą wystawę można było oglądać do 31 grudnia 2022 r.

Łukasz Waberski - koszalinianin, projektant komunikacji wizualnej, założyciel studia kreatywnego Dobry Sztos, Head of Design w agencji Wypisz-Wymaluj i Lets Grow. Jest autorem identyfikacji graficznej wielu firm i produktów, wydawnictw płytowych, a także książkowych, plakatów, opraw festiwali muzycznych, filmowych oraz konferencji.

Dzięki stypendium zrealizował projekt „Znaki miasta/1960 – 1990”, w ramach którego stworzona została swoista kapsuła czasu przybliżająca obraz miasta z dawnych lat. Powstało 12 autorskich grafik w formacie 50x70 cm, które inspirowane były archiwalnymi materiałami dotyczącymi Koszalina z lat 1960 – 1990. Wernisaż odbył się 24 listopada 2022 r. w Centrali Artystycznej. Uczestnicy wydarzenia otrzymali okolicznościowe pocztówki przedstawiające prezentowane na wystawie „wizytówki” dawnego Koszalina. Niektóre grafiki z tej serii przedstawione zostały w także ramach wystawy „Oko na miasto” towarzyszącej III Koszalińskiemu Kongresowi Kultury.


 

Stypendia w 2022 roku otrzymali:

- w kategorii działań twórczych we wszystkich dziedzinach kultury i sztuki:

Beata Maria Orlikowska - „(In) fluence Coossalin. O (w)pływającym Koszalinie i ponadczasowej energii wody”.

Stypendium przeznaczone będzie na powstanie jubileuszowej wystawy, podsumowującej 30 lat pracy twórczej artystki. W ramach projektu powstanie cykl porcelanowych obrazów inspirowanych historią Koszalina z perspektywy wody i wpływu położenia na jego ambicje stania się miastem nadmorskim.

Violetta Goldfarb - „Koszalińskie seniorki – portret o jakim zawsze marzyłam”.

W ramach projektu autorka zamierza stworzyć cykl portretów koszalińskich seniorek, które wezmą udział w indywidualnych sesjach fotograficznych. Do współpracy zaproszone zostaną wybrane: Kluby Seniora, DPS oraz Uniwersytet Trzeciego Wieku. Wymarzone portrety mieszkańcy Koszalina będą mogli zobaczyć podczas wystawy, która planowana jest jesienią.

Łukasz Waberski - „Znaki miasta/ 1960-1990”.

Projekt dotyczyć będzie zebrania informacji archiwalnych, zdjęć, grafik oraz materiałów prasowych dotyczących powstałych w latach 1960-1990 murali, sgraffito, malowideł naściennych, neonów, szyldów reklamowych. Stworzona zostanie swoista kapsuła czasu, która przybliży obraz miasta z dawnych lat. Stypendium przeznaczone zostanie na postanie cyfrowej publikacji, wystawy grafik, ledonu i serii pocztówek.

Martyna Pazera - „Dzień dobry, Miasto Koszalin”;

„Dzień dobry, Miasto Koszalin” to cykl plakatów będący szczególnym
i esencjonalnym portretem Koszalina, zaprojektowany na podstawie subiektywnych odczuć autorki oraz badań nad historią, tożsamością i kulturą miejsca. Grafiki maja skłonić mieszkańców do własnych przemyśleń na temat Miasta i ich wspólnego w nim funkcjonowania. Powstałe plakaty (min. 8 szt. format 100x140 cm) wyeksponowane zostaną w formie wystawy i pocztówek dla mieszkańców.

Michał Orzechowski - „Indywidualna wystawa malarstwa”.

Michał Orzechowski jest studentem kierunku Malarstwo na Akademii Sztuki
w Szczecinie i absolwentem ZPSP im. W Hasiora w Koszalinie. Stypendium przeznaczone zostanie na stworzenie średnio formatowych obrazów
w technice olejnej, które zaprezentowane zostaną mieszkańcom naszego miasta podczas wystawy indywidualnej.

 

- w kategorii działań związanych z upowszechnianiem kultury:

Weronika Teplicka – Szumowska - „Pamięć miasta - Koszalin”;

W ramach projektu zostaną zorganizowane 4 spotkania warsztatowe dedykowane mieszkańcom Koszalina. Uczestnicy będą opowiadać o miejscach swojego zamieszkania, ulubionych miejscach w Koszalinie, o tym jak się zmieniały, które fragmenty z nich istnieją, które zostały przekształcone. Następnie wspólnie z artystką będą szkicować własne mapy i przenosić je na płótno malarskie. Z powstałych szkiców i obrazów, przez cięcie i zszywanie powstanie cykl obrazów o wymiarach 120 x 80 cm.

Bartosz Zaj - „Warsztaty muzyki nowoczesnej”;

Projekt zakłada organizację dwudniowych warsztatów z muzyki nowoczesnej skierowanych do wszystkich mieszkańców Koszalina w wieku od 13 lat, którzy interesują się muzyką i chcieliby poszerzyć swoją wiedzę na temat miksowania muzyki przy użyciu sprzętu DJ-skiego oraz tworzyć własne utwory
w środowisku cyfrowym za pomocą komputera.

Jacek Chojnacki - „Promocja i propagowanie rzadko występującego instrumentu jakim jest ksylofon”.

Stypendium zostanie przeznaczone na organizację trzech spotkań, poświęconych promocji ciekawego instrumentu o charakterystycznym brzmieniu, który stosunkowo rzadko pojawia się na estradach muzycznych. Jest nim ksylofon. Uczestnicy spotkań zdobędą wiedzę o jego historii i budowie. Będą mieli też okazję usłyszeć najciekawsze utwory skomponowane na ten instrument w wykonaniu autora projektu.

Maciej Mazurkiewicz - „Bloki”.

W ramach projektu zaprosimy mieszkańców do udziału w warsztatach sitodruku i spacerze fotograficznym. Uczestnicy dokumentować będą przestrzeń miejską w celu stworzenia wspólnego kolażu inspirowanego charakterystyczną architekturę Koszalina. Stypendium przeznaczone zostanie także na wykonanie cyklu prac w technice sitodruku i malarstwa szablonowego, inspirowanych wieżowcami i blokami stanowiącymi nieodłączny element krajobrazu miasta. Efektem projektu będzie wystawa prac.

Wnioski o stypendium można składać raz w roku, do 30 listopada roku poprzedzającego przyznanie stypendium.

Alert

Program Kocham Koszalin wszedł w życie! Dołącz do nas i ciesz się zniżkami oraz specjalnymi ofertami. Więcej informacji na stronie.

Zamknij pasek z informacjami Zatrzymaj przewijanie się paska informacyjnego

Miejski Rzecznik Konsumentów

MIEJSKI

RZECZNIK

KONSUMENTÓW

PRZEJDŹ

Koszalin na Facebooku