Menu główne

Noc muzeów 2022

10.05.2022
Muzeum w Koszalinie

Muzeum w Koszalinie, po dwuletniej przerwie, ponownie otwiera w Noc Muzeów swe podwoje. W tym roku wraca do źródeł tej międzynarodowej imprezy, która w intencji pomysłodawców miała zaprzyjaźniać muzeum i jego gości poprzez pokazywanie zakamarków, odsłanianie tajemnic ukrytych w magazynach, zdradzanie sekretów pracy kustoszy, inwentaryzatorów i konserwatorów, czyli tych osób, które opiekują się piękną i kruchą zabytkową materią.

14 maja od godz. 18.00 będzie można podziwiać kilkanaście cennych przedmiotów, na co dzień skrywanych w magazynach, eksponowanych rzadko albo nigdy – ze względów bezpieczeństwa, konserwatorskich lub innych. Każdy z nich ma niepowtarzalną urodę, własną historię, a także poczesne miejsce w dziejach polskiej lub światowej kultury. Opowiedzą o tym kustosze, czyli strażnicy i opiekunowie muzealnych zbiorów, prezentując swoje skarby na tle i w kontekście wystaw stałych oraz czasowych.

Dział Sztuki Dawnej pokaże przykłady najprzedniejszego rzemiosła artystycznego, pochodzącego ze znakomitych europejskich warsztatów, np. witrażyki gabinetowe. Dział Historyczny zaprezentuje m.in. monety z koszalińskiej mennicy oraz wyjątkowe cymelia: XIX- i XX-wieczne judaica. Dział Sztuki Współczesnej zapowie swoją letnią wystawę kilkoma obrazami, prezentującymi spojrzenie polskich artystów nowoczesnych na pozornie „nienowoczesny” temat – pejzaż; goście Działu będą mogli rozwiązać quiz i zdobyć słodką nagrodę (warto zabrać ze sobą smartfon!). Bardziej tradycyjną formę zabawy, zatytułowaną „Gar tajemnic”, proponuje Dział Etnografii; ona także gwarantuje poznanie (a nawet, co w muzeum nieczęste, dotknięcie) muzealnych eksponatów, a po odgadnięciu ich nazw i funkcji – zdobycie uroczych upominków. W Dziale Archeologii podziwiać będzie można prawdziwy skarb! Brązowy, liczący sobie trzy tysiące lat i jak to skarb – bardzo cenny. A wokół niego snuła się będzie opowieść o starożytnym kowalu-czarowniku...

Kto pragnie nie tylko podziwiać sztukę, ale także ją tworzyć, będzie miał po temu okazję: w sali edukacyjnej przez całą Noc Muzeów powstawał będzie wielki kolaż, inspirowany prezentowaną właśnie w Muzeum wystawą plakatów Michela Bouveta, ale także wspomnieniami, doświadczeniami i marzeniami współautorów tego wyjątkowego dzieła. Oczywiście indywidualiści mogą komponować w tym czasie własne prace. Chodzi o stworzenie sugestywnego przekazu za pomocą obrazów, symboli, znaków i słów. Bo z takiej właśnie symbiozy wyrosła sztuka plakatu.

Natomiast Zagroda Jamneńska w Jamnie zaprasza na nocne zwiedzanie wystawy stałej – wnętrza zrekonstruowanej chałupy kmiecej z XIX wieku. Po zasmakowaniu życia dawnych jamneńczyków będzie można skosztować na dziedzińcu smakołyków przygotowanych przez Jamneńskie Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne. Goście, którym szczególnie mocno udzieli się sielski nastrój, zapewne chętnie zafundują sobie zdjęcie, wykonane w specjalnie zaaranżowanym zakątku Zagrody przez specjalistkę od takiej właśnie – idyllicznej, magicznej, pełnej miłości – fotografii rodzinnej.

plakat Noc Muzeów 2022

Alert

Program Kocham Koszalin wszedł w życie! Dołącz do nas i ciesz się zniżkami oraz specjalnymi ofertami. Więcej informacji na stronie.

Zamknij pasek z informacjami Zatrzymaj przewijanie się paska informacyjnego

Miejski Rzecznik Konsumentów

MIEJSKI

RZECZNIK

KONSUMENTÓW

PRZEJDŹ

Koszalin na Facebooku