Menu główne

Historyczne ciekawostki: Strona 3 z 3

  • Za wybitne osiągnięcia w rozwoju i reformę oświaty tytuł honorowego burmistrza Koszalina otrzymał Johann W.M. Henning (1783-1868). Był ewangelickim teologiem i pierwszym dyrektorem koszalińskiego Seminarium Nauczycielskiego.
  • Pierwsze nabożeństwo - w odrodzonym obrządku katolickim - odprawiono w Koszalinie 1 lutego 1852 roku. Pierwszym duchownym katolickim był kuratus ks. Aleksander Pfeiffer.
  • Koszalinianin Albrecht von Roon (1803-1879) jako pruski minister wojny dokonał znaczących reform w armii, a po wojnie prusko - francuskiej (1817r.) otrzymał tytuł grafa i generalnego marszałka polnego pruskiej armii.
  • W czasie I wojny światowej przy obecnej ul. Morskiej istniała szkoła pilotów i fabryka samolotów. Znajdujące się tam lotnisko było wykorzystywane jeszcze w latach sześćdziesiątych.
  • Za pomoc w odbudowie spalonego miasta, mieszkańcy Koszalina postawili okazały pomnik cesarzowi Fryderykowi Wilhelmowi II. Obelisk stał w rynku niemal do końca II wojny światowej, czyli około 220 lat. Został potem przez Niemców ukryty i do dzisiaj go nie odnaleziono.
  • Hans Grade(1879-1946), jeden z pionierów niemieckiego lotnictwa, dokonał pierwszego przelotu (1908) aeroplanem własnej konstrukcji. Był rekordzistą w przelotach i założycielem pierwszej niemieckiej poczty lotniczej (1912), ponadto był współzałożycielem fabryki samolotów i klubu piłkarskiego. Swymi dokonaniami rozsławił swoje miasto Koszalin. 
  • Na zakończenie budowy odcinka linii kolejowej Stargard - Koszalin, oddano do użytku (1859 r.) koszaliński dworzec. W uroczystości otwarcia uczestniczył cesarz Wilhelm I wraz z synem Fryderykiem - późniejszym cesarzem. Uroczystość miała miejsce za kadencji burmistrza Heinricha Mullera.
  • W Koszalinie działała jedna z dwóch lóż masońskich na Pomorzu, o nazwie Wielka Loża Trzech Globusów (3 W), założona w Berlinie w roku 1740. Koszalińscy wolnomularze mieli swoje mauzoleum w pobliskiej Kościernicy.
  • Syn koszalińskiego mieszczanina Jacub Fabricius (1593-1650), jako profesor teologii, był kaznodzieją polowym przy szwedzkim królu Gustawie - Adolfie. Po śmierci króla został superintendentem (odpowiednik biskupa) kościoła ewangelickiego w Szczecinie.
  • Koszalinianin, Johan Micraelius (1597-1658), doktor teologii, był rektorem Uniwersytetu w Greifswaldzie. Najbardziej znanym jego dziełem jest 'Sześcioksiąg o dawnym Pomorzu'. Po za tym był autorem licznych rozpraw i dysertacji z zakresu geografii, teologii, fizyki, filozofii i historii.
  • Autorem najbardziej znanej kroniki Koszalina wydanej drukiem jest lokalny kronikarz i poeta Johann Ernst Benno (1778-1848).
  • Dyrektorem ogrodu botanicznego we Freiburgu był koszalinianin, profesor Friedrich Hildebrandt (1778-1848).

Opracował: Jerzy Grynkiewicz

Alert

Program Kocham Koszalin wszedł w życie! Dołącz do nas i ciesz się zniżkami oraz specjalnymi ofertami. Więcej informacji na stronie.

Zamknij pasek z informacjami Zatrzymaj przewijanie się paska informacyjnego

Miejski Rzecznik Konsumentów

MIEJSKI

RZECZNIK

KONSUMENTÓW

PRZEJDŹ

Koszalin na Facebooku