Serwis Urzędu Miejskiego w Koszalinie
Opublikowany w Serwis Urzędu Miejskiego w Koszalinie (https://koszalin.pl)

Strona główna > Lista aktualności - odpady komunalne > Praktyczne porady na segregację odpadów!

Praktyczne porady na segregację odpadów!

Piatka za segregację [1]

Segregacja odpadów pozwala oddzielić odpady, których nie można ponownie przetworzyć, od pełnowartościowych surowców, nadających się do odzyskania.

Zasady segregacji odpadów określone zostały w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 29 grudnia 2016 roku w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów.

Na terenie Gminy Miasto Koszalin obowiązuje selektywna zbiórka odpadów. Zgodnie z Regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta Koszalina odpady komunalne należy zbierać
w podziale na następujące frakcje:

  1. Metale i tworzywa sztuczne
  2. Papier
  3. Szkło
  4. Odpady ulegające biodegradacji
  5. Odpady zmieszane.

Większość towarów, które kupujemy w sklepach, jest wykonana z plastiku, szkła, papieru oraz aluminium i innych metali, czyli tworzyw, które możemy ponownie wykorzystać. Posegregowane przestaje być śmieciem – staje się wartościowym surowcem.

Pamiętaj, że segregacja zaczyna się w domu!

Za każdym razem, kiedy otwieramy szafkę pod zlewem, stajemy przed istotną decyzją: odzyskać czy zmarnować cenne surowce. Jeżeli oddzielimy odpady surowcowe od resztek jedzenia, to mają one szansę stać się nową ławką w parku, gazetą, watą szklaną czy rowerem.


Porady:

  1. Nie wyrzucaj potłuczonych kubków i talerzy do pojemnika na szkło. Wyrzuć je do pojemnika na odpady zmieszane ponieważ ceramika nie nadaje się do recyklingu!
  2. Nie wyrzucaj opakowań z zawartością. Resztki jedzenia mogą zabrudzić inne surowce, dlatego usuń je przed wyrzuceniem. Pamiętaj, że mycie opakowań nie jest konieczne.
  3. Przed wyrzuceniem zgniataj plastikowe butelki, puszki i kartony. Zajmują w ten sposób mniej miejsca w domu, a potem także w transporcie.
  4. Nie wyrzucaj przeterminowanych leków do kosza na odpady. Zanieś je do najbliższej apteki lub oddaj w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK).
  5. Baterie, świetlówki, zużyty sprzęt elektroniczny i AGD oddawaj do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Zawarte w nich metale ciężkie, kwasy żrące a także substancje rakotwórcze i rtęć muszą zostać zneutralizowane. W przeciwnym razie zatrują wodę i glebę.

 

Czy wiesz że…?

- 59 kg makulatury ratuje 1 drzewo

- 1 szklana butelka to 4 godziny oświetlenia żarówką

- 35 butelek PET to 1 nowa bluza z polaru

  • Więcej aktualności [2]
  • Archiwum [3]

Adres źródłowy: https://koszalin.pl/pl/news/praktyczne-porady-na-segregacje-odpadow

Odnośniki
[1] https://koszalin.pl/sites/default/files/field/image/piatka.jpg
[2] https://koszalin.pl/pl/odpady/lista_aktualnosci
[3] https://koszalin.pl/pl/archiwum