W dniu 25 kwietnia 2025 roku w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Koszalinie trwa II Konferencja pn. „Międzynarodowe Prawo Humanitarne w ochronie ludności we współczesnych konfliktach zbrojnych”, współorganizowana przez Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Koszalinie.
Wydarzenie stanowi ważne forum wymiany wiedzy i doświadczeń na temat funkcjonowania międzynarodowego prawa humanitarnego w obliczu aktualnych zagrożeń, a także jego zastosowania w działaniach na rzecz ochrony ludności cywilnej. Szczególną uwagę uczestnicy poświęcają normom prawnym dotyczącym prowadzenia konfliktów zbrojnych, ochronie cywilów, współpracy cywilno-wojskowej oraz wyzwaniom, jakie stoją przed administracją rządową i samorządową.
Zakres konferencji obejmuje m.in.:
-
zasady ochrony ludności w czasie konfliktów zbrojnych,
-
znaczenie znaku czerwonego krzyża i jego ochrona,
-
bezpieczeństwo wewnętrzne w kontekście zagrożeń militarnych i hybrydowych,
-
rolę samorządu i służb ratowniczych w sytuacjach kryzysowych,
-
współpracę instytucji cywilnych i wojskowych w czasie konfliktów.
Celem wydarzenia jest nie tylko pogłębienie wiedzy teoretycznej i praktycznej w zakresie międzynarodowego prawa humanitarnego, ale także integracja środowisk naukowych, administracyjnych i służb mundurowych, a także przybliżenie nowego ustawodawstwa – w tym ustawy z dnia 5 grudnia 2024 r. o ochronie ludności i obronie cywilnej.
W konferencji udział biorą przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, funkcjonariusze służb, oficerowie, wykładowcy szkół mundurowych, studenci oraz reprezentanci organizacji pozarządowych i instytucji zainteresowanych tematyką międzynarodowego prawa humanitarnego.
Koordynatorem konferencji z ramienia PCK jest pan Remigiusz Wojcieszonek – przedstawiciel Oddziału Rejonowego PCK w Koszalinie.