Menu główne

Zagroda Jamneńska i Gotycki kościół z XIV wieku

Zrekonstruowana XIX wieczna Zagroda Jamneńska, znajdująca sie na osiedlu Jamno - Łabusz, to obiekt składający się z chaty chłopskiej, stodoły i budynku bramnego, w którym prezentowana jest unikalna kultura jamneńska i prowadzone są warsztaty tematyczne dla różnych grup wiekowych.  

Więcej informacji znajdą Państwo na stronie Zagrody Jamneńskiej (Po kliknieciu w link opuszczą Państwo stronę www.koszalin.pl i przejdą na link zewnętrzny Zagrody Jamneńskiej)

Kościół Matki Boskiej Różańcowej jest jednym z najstarszych i najcenniejszych zabytków w Koszalinie. Położony jest na osiedlu Jamno – Łabusz i należy do parafii rzymskokatolickiej Św. Matki Teresy z Kalkuty. Już w 1278 roku istniał w Jamnie kościół, który został przekazany w dokumencie fundacyjnym pod opiekę Klasztoru Cysterek w Koszalinie.

Obecny wygląd świątynia uzyskała podczas barokowej przebudowy w 1737 roku i w tym stylu została odbudowania po pożarze 1927 roku. Z czasów gotyckich zachowały się mury obwodowe, bryła wieży oraz narożne szkarpy dwuuskokowe. W stylu barokowym utrzymany jest hełm cebulasty wieży oraz pochodzące z XVIII w. wyposażenie wnętrza – drewniany polichromowany ołtarz główny z ludowymi figurkami apostołów św. Piotra i Pawła, ambona i chrzcielnica. Wewnątrz świątyni znajduje się strop z polichromią z  pięknymi motywami jamneńskimi.

W 2018 roku przeprowadzono kompleksową rewaloryzację świątyni z odsłonięciem gotyckich struktur, wyeksponowaniem znaczących późniejszych faz rozbudowy i wystroju kościoła. Kościół Matki Boskiej Różańcowej zwyciężył w konkursie „Zabytek Zadbany 2020”, w kategorii utrwalenie wartości zabytkowej obiektu. 


Zagroda Jamneńska Zagroda Jamneńska Zagroda Jamneńska

Zagroda Jamneńska - widok ze środka chaty jamneńskiejZagroda Jamneńska - widok ze środka chaty jamneńskiejZagroda Jamneńska - widok ze środka chaty jamneńskiej

Fot. Mariusz Król

 Kościół Gotycki w Jamnie  Kościół Gotycki w Jamnie  Kościół Gotycki w Jamnie

 Kościół Gotycki w Jamnie  Kościół Gotycki w Jamnie - organy

fot. UM w Koszalinie

Alert

Program Kocham Koszalin wszedł w życie! Dołącz do nas i ciesz się zniżkami oraz specjalnymi ofertami. Więcej informacji na stronie.

Zamknij pasek z informacjami Zatrzymaj przewijanie się paska informacyjnego

Miejski Rzecznik Konsumentów

MIEJSKI

RZECZNIK

KONSUMENTÓW

PRZEJDŹ

Koszalin na Facebooku