Menu główne

Wrześniowe zapowiedzi Muzeum w Koszalinie

23.08.2019

MUZEUM


UWAGA ZMIANA GODZIN OTWARCIA OD 1 WRZEŚNIA

Muzeum jest czynne od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00-16.00

Cennik biletów MUZEUM W KOSZALINIE

 - bilet normalny - 10 zł

- bilet ulgowy - 8 zł

- bilet rodzinny (minimum 1+1: osoba dorosła i dziecko) - 5 zł (za 1 osobę) 

- bilet zbiorowy dla grup powyżej 14 osób - 5 zł (za 1 osobę)

- bilet wstępu na jedną wystawę  - 5 zł

Cennik biletów łączonych do MUZEUM W KOSZALINIE i ZAGRODY JAMNEŃSKIEJ

- bilet normalny - 14 zł

- bilet ulgowy – 10 zł

- bilet rodzinny (minimum 1+1: osoba dorosła i dziecko) - 7 zł (za 1 osobę) 

- bilet zbiorowy dla grup powyżej 14 osób - 7 zł (za 1 osobę)

Honorujemy karty Koszalińskiej i Zachodniopomorskiej Dużej Rodziny oraz Koszalińskiej i Zachodniopomorskiej Seniora.

Sobota  jest dniem wolnym od opłat za wstęp na ekspozycje.

Wstęp na wernisaże wystaw jest bezpłatny.

WYSTAWY CZASOWE

Czwartek 19 września

Godz. 17.00

Muzealne Spotkania z Fotografią – wernisaż

XIX Muzealne Spotkania z Fotografią, których finał odbędzie się we wrześniu 2019 roku, to międzynarodowy konkurs dla dzieci i młodzieży organizowany przez Muzeum w Koszalinie pod patronatem ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego oraz ministra edukacji narodowej Dariusza Piontkowskiego. Jego uczestnikami są uczniowie, którzy podczas wizyty w muzeum wykonali fotografie przedstawiające muzealne wystawy, pojedyncze eksponaty oraz ich zestawy, zaplecze muzeum (pracownie naukowe, konserwatorskie itp.), a także budynki muzeów, fragmenty ich architektury, otoczenia lub zabytki zgromadzone w muzeach na wolnym powietrzu. Do konkursu przystępują także dzieci i młodzież przedstawiający w formie reportażu, felietonu lub eseju fotograficznego swoje „spotkanie z muzeum” (lekcję muzealną, zajęcia w muzealnej pracowni fotograficznej, wycieczkę do muzealnego skansenu itp.).

Celem konkursu jest możliwie szerokie włączenie muzeów do procesu kształcenia szkolnego i artystycznego, prezentacja regionalnego dziedzictwa kulturowego poprzez bezpośredni kontakt z zabytkami kultury materialnej, a także wyrobienie wśród dzieci i młodzieży potrzeby obcowania z muzeum. Zadaniem konkursu jest również rozbudzanie aktywności uczniów przy wykorzystaniu procesu edukacji regionalnej, rozwijanie osobistych zainteresowań dzieci i młodzieży, ich wrażliwości estetycznej oraz indywidualnych zdolności twórczych. Równie istotna jest prezentacja twórczego spojrzenia młodego pokolenia na muzea.

Do XIX Muzealnych Spotkań z Fotografią przystąpiło 161 młodych fotografów z Litwy, Polski i Ukrainy, którzy zgłosili 550 zdjęć. Najmłodszy z uczestników miał sześć lat, najstarszy dziewiętnaście. Najliczniejszą grupę stanowili siedemnastolatkowie. Jury w składzie: Krzysztof Dąbrowski – Fotografia Krzysztof Dąbrowski; Dionizy Rypniewski – Muzeum w Koszalinie; Bogusław Siwko – Fotoklub Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenie Twórców – przewodniczący; Wojciech Szwej – Związek Polskich Artystów Fotografików, wyłoniło 3 lipca 2019 roku grono laureatów liczące czternastu uczniów. Tegorocznymi zwycięzcami są: Julia Czech, Paweł Gołaszewski, Maja Kotarska, Paulina Krupka, Aleksandra Kugler, Oliwia Kwiatkowska, Oliwia Łatecka, Wiktoria Marszałek, Benedykt Rogala, Nina Słoniewicz, Ida Starek, Joanna Szymanek, Patrycja Tomczyk, Justyna Wiśniewska. Szczegółowy werdykt jury zostanie ogłoszony podczas wernisażu w Muzeum w Koszalinie 19 września 2019 roku o godzinie 17.

Aktualna ekspozycja jest osiemdziesiątą siódmą z kolei. Dotychczasowy plon konkursu, w ciągu dziewiętnastu lat, pokazywany był między innymi w Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Narodowym w Kielcach, Muzeum Narodowym w Szczecinie, Muzeum Pałacu w Wilanowie, Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, Muzeum Zamkowym w Malborku, Narodowym Muzeum Sztuki Mikalojusa Konstantinasa Čiurlionisa w Kownie, Rosyjskim Muzeum Etnograficznym w Sankt Petersburgu, Historyczno-Artystycznym Muzeum Obwodu Kaliningradzkiego w Kaliningradzie, Muzeum Narodowym w Martinie, Galerii M. A. Bazovskeho w Trenczynie, Muzeum Regionalnym w Neubrandenburgu, Instytucie Polskim w Bratysławie i Instytucie Polskim w Budapeszcie.

Na tegorocznej pokonkursowej wystawie przedstawione są 92 fotografie wykonane przez 59 autorów. Prawie wszystkie to zdjęcia cyfrowe, ale są też nieliczne, wykonane technikami klasycznymi (w tym również cyjanotypie). Dominują prace barwne, sporo jest również czarno-białych. Większość zdjęć dokumentuje muzealną rzeczywistość, choć niemało jest udanych, twórczych interpretacji tematu. Ekspozycję można będzie oglądać w Muzeum w Koszalinie do 17 listopada.

Muzealne Spotkania z Fotografią były dwukrotnie wyróżniane nagrodą ministra kultury przyznawaną w konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla, podsumowującym osiągnięcia polskiego muzealnictwa, otrzymały również wyróżnienie Fundacji Kultury w Warszawie w konkursie na Projekt Edukacji Kulturalnej.

Do 10 września

Miasto w ogniu.

Wystawa z okazji 300-lecia wielkiego pożaru Koszalina.

11 października 1718 roku Koszalin dotknęła jedna z najstraszniejszych tragedii                       w dziejach miasta. W wyniku nieostrożności w czasie warzenia piwa doszło do zaprószenia ognia. Z uwagi na drewnianą zabudowę pożar szybko rozprzestrzenił się po całym mieście. Jego ofiarą padło nie tylko 3/4 zabudowy mieszczańskiej, ale także budynki użyteczności publicznej - ratusz, znajdujący się w środkowej partii rynku oraz dawny zamek książąt pomorskich, położony w pobliżu Bramy Młyńskiej. Szczęśliwie się stało, iż duża część mieszczan była w tym czasie na targu w Karlinie. Stąd też ofiar wśród ludzi było niewiele.

Po 300 latach prezentujemy Państwu wystawę poświęconą wydarzeniu, które odcisnęło tak duże piętno na mieście i jego wyglądzie. To w wyniku owego zdarzenia z krajobrazu Koszalina zniknęła znaczna ilość drewnianych zabudowań. Bardziej powszechne staje się budownictwo murowane, bardziej odporne na ogień. Wdzięczni za pomoc koszalinianie wystawiają na środku rynku pomnik swojemu królowi. Co ciekawe był to pierwszy pomnik w ówczesnych granicach miasta.

Na naszej wystawie oddamy głos kilkunastu świadkom naocznym dramatycznych wydarzeń 1718 roku. Opowiedzą oni o mieście, o tym jakie piętno na ich życiu wywarł pożar, co się zmieniło w ich otoczeniu. Pokażemy ponadto dzieła sztuki wykorzystujące motyw ognia i przedmioty codziennego użytku, które uległy zniszczeniu w trakcie kataklizmu.

Wystawie, która będzie otwarta dla Państwa przez całe wakacje, będą również towarzyszyć ciekawe wydarzenia. Będziemy mieli okazję podziwiać teatr ognia, a także wziąć udział w rodzinnym odbudowywaniu miasta ze zgliszczy. Już dzisiaj serdecznie zapraszamy.

Miejsce: Muzeum w Koszalinie (Pałac Młynarza, ul. Młyńska 37-39)

Wstęp: od 5 zł

Od 3 września

Zabytek Miesiąca

Koło zębate z zegara w wieży koszalińskiego ratusza

Johann David Wendland, koszaliński kronikarz żyjący w XVIII wieku napisał: „Powiada się, że w roku 1308 biskup zezwolił na środku Rynku ratusz wybudować, który według ówczesnej sztuki niewielki i prosty zbudowano. W roku 1540 wraz z większą częścią miasta spalił się ów ratusz, po tym jak 196 lat na tym miejscu przetrwał. Po tym pożarze nowy ratusz postawiono, do którego w 1690 roku dobudowano wieżę wraz z zegarem wybijającym godziny dzwonem pożarowym, a który to ratusz w wielkim pożarze miasta w dniu 11 października 1718 roku spłonął.”

Prezentowane koło zębate stanowiło jeden z elementów tego jednego z najstarszych zegarów w dziejach Koszalina. Zostało ono znalezione w czasie badań wykopaliskowych na rynku w 2008 roku.

Cytat pochodzi z: Johann David Wendland, czyli Zbiór rzeczy rozmaitych historii Miasta Koszalina dotyczących…, oprac. J. Chojecka, A. Heinrich, A. Muszyński, Koszalin, 2006, s. 369.

Miejsce: Muzeum w Koszalinie, ul. Młyńska 37-39, sala wystawowa „Pradzieje Pomorza”

Wstęp bezpłatny

IMPREZY

Sobota 7 września

Godz. 12.00 - 14.00

Mini-sesja popularnonaukowa "Klęski elementarne w dziejach Pomorza"

Przez długie stulecia siły przyrody miały olbrzymi wpływ na życie człowieka. Nagłe burze, powodzie, pożary niszczyły zabudowania, plony, powodowały wybuchy epidemii. Nie inaczej było w dziejach Pomorza.

Specjalnie dla Państwa czterech regionalistów zaprezentuje tragiczne i niezwykłe dzieje pomorskich miast i osad. Historie mało znane o kataklizmach, które nie tylko powodowały zniszczenia, ale często – nieco paradoksalnie – przyczyniały się do rozwoju.

Bytów był miastem, które z uwagi na położenie cieszyło się złą sławą z uwagi na położenie geograficzne i wynikający z tego trudny klimat. Z tego też powodu do miejscowego garnizonu kierowani byli żołnierze, którzy z racji poglądów politycznych traktowani byli przez władze niemieckie z nieufnością. Średnia ich życia należała do najniższej w całej armii… Nie tylko o tym opowie nam Kamil Kajkowski z Muzeum Zachodniokaszubskiego w Bytowie.

Szczecinek, malowniczo położony pomiędzy jeziorami, stanowiący obecnie ważny ośrodek turystyczny, wielokrotnie cierpiał z powodu bliskości dużych zbiorników wodnych. Już pod koniec XVIII wieku starano się poprzez prace melioracyjne obniżyć ich poziom. Przyniosło to jedynie częściowe efekty. O tych wydarzeniach opowie nam Mateusz Zacharewicz z Muzeum Regionalnego w Szczecinku.

Tragiczne dzieje Koszalina to nie tylko wielki pożar miasta w 1718 roku. Dzięki zachowanym źródłom pisanym wiemy, iż nasze miasto było trawione przez wiele innych pożarów, zdarzały się powodzie, wichury, zarazy i przemarsze wojsk... Tragiczne epizody w dziejach Koszalina przedstawi Jacek Adler z Muzeum w Koszalinie.

Osady rybaków i żeglarzy leżące nad Bałtykiem przez długie stulecia nawiedzane były przez sztormy, wichury, wędrujące wydmy. Z tego powodu niektóre z wsi musiały być przenoszone w nowe, bezpieczniejsze miejsca... O „niedźwiedziu morskim”, pewnym wielorybie i desancie wojsk szwedzkich pod Darłowem opowie Andrzej Kuczkowski z Muzeum w Koszalinie.

Program sesji na stronie internetowej oraz Facebook /MuzeumWKoszalinie

Miejsce: Muzeum w Koszalinie (Pałac Młynarza, ul. Młyńska 37), na wystawie Pradzieje Pomorza

Wstęp: bezpłatny

Sobota 14 września

Godz. 11.00-14.00

Giełda Kolekcjonerska

Po raz kolejny kolekcjonerzy z Koszalina i okolic zaprezentują swoje zbiory. Podczas trwającej trzy godziny wystawy można będzie obejrzeć wiele ciekawych przedmiotów, wymienić doświadczenia, uzyskać fachową poradę czy też uzupełnić własną kolekcję. Tradycyjnie dominować będą numizmaty, odznaki i odznaczenia. Nie zabraknie też znaczków i kart pocztowych, kopert okolicznościowych, kolekcji birofilistycznych, filumenistycznych, tarcz szkolnych, pamiątek związanych z Koszalinem i wielu innych.

Zainteresowanych pasjonatów zapraszamy do zgłaszania udziału, nie później niż trzy dni przed datą spotkania, nr tel. 94 343 20 11.

Miejsce: Muzeum w Koszalinie, ul. Młyńska 37, w salce edukacyjnej

Udział w giełdzie i wstęp bezpłatny

Wtorek 24 września

Godz. 18.00

Wieczory ze Sztuką - Jamno - historia i sztuki piękne

Wykład Krystyny Rypniewskiej, kierownika Działu Sztuki Dawnej Muzeum w Koszalinie.   

Miejsce: Domek Kata, ul. Grodzka 3

Wstęp: bezpłatny

Sobota 28 września

Godz. 12.00

W Samo Południe – Tajemnice Góry Chełmskiej

Czy wiesz, że na Górze Chełmskiej mieszkał w dawnych czasach skrzat zwany Czerwona Kurteczka, który strzegł skarbów? Czy wiesz, że żyjący tu smok ryczał tak głośno, iż słychać go było w okolicach Sławna? Czy słyszałeś, że u stóp wzgórza znajdował się staw, w którym topiono czarownice?

O tym co znalazł pewien nauczyciel historii w 1905 roku na Górze Chełmskiej, o złotych drzwiach kaplicy pielgrzymkowej, o pewnym koszalińskim bimbrowniku i wielu innych historiach dotyczących tego niezwykłego miejsca opowie nam Andrzej Kuczkowski, archeolog i regionalista.

Foto. Wystawa polowa podczas powojennych badań na Górze Chełmskiej, na zdjęciu F. J. Lachowicz i M, Sikora oraz dwóch pracowników, fot. F. J. Lachowicz

Miejsce: Muzeum w Koszalinie, ul. Młyńska 37-39, na wystawie Pradzieje Pomorza

Wstęp: bezpłatny 

ZAGRODA JAMNEŃSKA

Uwaga! Zmiana w godzinach otwarcia od 1 września!

Zagroda  jest czynna od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00-16.00

Cennik biletów ZAGRODY JAMNEŃSKIEJ

 bilet normalny - 10 zł

bilet ulgowy - 8 zł

bilet rodzinny (minimum 1+1: osoba dorosła i dziecko) - 5 zł (za 1 osobę) 

bilet zbiorowy dla grup powyżej 14 osób - 5 zł (za 1 osobę) 

bilet wstępu na jedną wystawę  - 5 zł

 

Cennik biletów łączonych do ZAGRODY JAMNEŃSKIEJ i MUZEUM W KOSZALINIE

bilet normalny - 14 zł

bilet ulgowy – 10 zł

bilet rodzinny (minimum 1+1: osoba dorosła i dziecko) - 7 zł (za 1 osobę) 

bilet zbiorowy dla grup powyżej 14 osób - 7 zł (za 1 osobę)

Honorujemy karty: Koszalińskiej i Zachodniopomorskiej Dużej Rodziny oraz Koszalińskiej i Zachodniopomorskiej Seniora.

 

Sobota  jest dniem wolnym od opłat za wstęp na ekspozycje.

 

Niedziela 1 września   

Godz. 11.00-17.00

Jarmark Jamneński

 

Muzeum w Koszalinie zaprasza na kolejny jarmark, który odbędzie się 1 września w Zagrodzie Jamneńskiej w Jamnie, w godzinach 11–17.

 

Na jarmarku wystąpi zespół Ksylofon Kwartet

 

Etnograficzne Warsztaty Rękodzielnicze – Wrzesień

Warsztaty dla rodzin

 

CERAMIKA DLA DZIECI

Sobota 28 września, godz. 12.45 – 14.15

 

Zajęcia ceramiczne dla rodzin są wprowadzeniem w „świat gliny”, bardziej przypominającym zabawę. Pokazujemy małym uczestnikom właściwości gliny, wyjaśniamy zasady obchodzenia się z masą plastyczną, która dla wielu dzieci jest materiałem mało znanym i zaskakującym. Podejmiemy próby wykonania pierwszych prac: płaskich zawieszek zdobionych reliefem, uzyskanym poprzez odcisk stempli z pięknymi wzorami jamneńskimi. Najmniejsze dzieci bawią się gliną, odbijają roślinki, modelują masę używając „darów natury” jak patyki, kamyczki itp.

 

Chcąc prześledzić cały proces powstawania pracy ceramicznej warto uczestniczyć  przynajmniej w dwóch zajęciach. Po pierwszym spotkaniu, pozostawione prace będą schły w naturalnych warunkach, następnie zostaną przez nas wstępnie wypalone. Na kolejnych spotkaniach będzie można przejść do fazy obróbki, dekorowania i szkliwienia.

 

Cena z wypałem ( za uczestnictwo w jednych zajęciach): 15 zł

Bez wypału ( uczestnik zabiera mokrą pracę): 5 zł

Warsztaty dla dorosłych

CERAMIKA

Sobota 28 września, godz. 10.15 – 12.15

 

Kontynuując zajęcia ceramiczne sięgniemy po kolejną technikę tworzenia naczyń: tym razem będzie to tzw. „lepienie z płata” polegające na modelowaniu naczyń z wcześniej rozwałkowanego płata gliny. Wspierać będzie można się pomocniczymi formami gipsowymi.

Drugi etap obróbki ceramicznej poświęcony będzie szkliwieniu.    

                                                                                                                  

Chcąc prześledzić cały proces powstawania pracy ceramicznej należy uczestniczyć  przynajmniej w dwóch zajęciach. Po pierwszym spotkaniu, pozostawione naczynie będzie schło w naturalnych warunkach, następnie zostanie przez nas wstępnie wypalone. Na kolejnych spotkaniach będzie można przejść do fazy obróbki, dekorowania i szkliwienia.

 

Cena z wypałem (uczestnictwo w jednych zajęciach): 15 zł

Bez wypału ( uczestnik zabiera mokrą pracę): 5 zł

Warsztaty dla seniorów

CERAMIKA

 

Środa 25 września

Grupa I – godz. 10.15 - 12.15

Grupa II – godz. 13.00 - 15.00

 

Kontynuując zajęcia ceramiczne sięgniemy po kolejną technikę tworzenia naczyń: tym razem będzie to tzw. „lepienie z płata” polegające na modelowaniu naczyń z wcześniej rozwałkowanego płata gliny. Wspierać będzie można się pomocniczymi formami gipsowymi.

Drugi etap obróbki ceramicznej poświęcony będzie szkliwieniu.

Chcąc prześledzić cały proces powstawania pracy ceramicznej należy uczestniczyć przynajmniej w dwóch zajęciach. Po pierwszym spotkaniu, pozostawione naczynie będzie schło w naturalnych warunkach, następnie zostanie przez nas wstępnie wypalone. Na kolejnych spotkaniach będzie można przejść do fazy obróbki, dekorowania i szkliwienia.

 

Cena z wypałem (uczestnictwo w jednych zajęciach): 15 zł

Bez wypału ( uczestnik zabiera mokrą pracę): 5 zł

Na zajęcia obowiązują zapisy telefoniczne pod numerem 94 341 65 87.

Zajęcia zostały dostosowane do rozkładu jazdy autobusów linii nr 6.

 

Zagroda Jamneńska, Dział Etnografii Muzeum w Koszalinie, ul. Jamneńska 24

Miejski Rzecznik Konsumentów

MIEJSKI

RZECZNIK

KONSUMENTÓW

PRZEJDŹ

Koszalin na Facebooku