Serwis Urzędu Miejskiego w Koszalinie
Published on Serwis Urzędu Miejskiego w Koszalinie (https://koszalin.pl)

Home > News list > Odszedł prof. Jan Filipkowski

Odszedł prof. Jan Filipkowski

prof. dr inż. Jan Filipkowski [1]

W sobotę 30 stycznia odszedł prof. dr inż. Jan Filipkowski, długoletni pracownik Politechniki Koszalińskiej.

Urodził się w 1929 r. w Buszkowie. Był profesorem budownictwa lądowego, absolwentem Wydziału Budownictwa Politechniki Gdańskiej (1956), a w latach 1964-1968) adiunktem na uczelni. Pracę doktorską obronił w 1964 r. na Politechnice Gdańskiej. Nominację profesorską otrzymał w 1978 r.

Do Koszalina przyjechał w 1968 r. Rozpoczął pracę w Wyższej Szkole Inżynierskiej (obecnie: Politechnika Koszalińska). W latach 1978-1981 był rektorem WSI, a w latach 1990-1996 – dziekanem Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska Politechniki Koszalińskiej.

Podstawowe prace prof. Jana Filipkowskiego dotyczyły teorii konstrukcji budowlanych i jej zastosowań. Był autorem wielu zrealizowanych rozwiązań konstrukcyjnych budowli o dużych rozpiętościach. Zaprojektował dach amfiteatru koszalińskiego, co uważał za swoje największe osiągnięcie.
Był członkiem Sekcji Mechaniki Konstrukcji Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej Polskiej Akademii Naukowej i Polskiego Towarzystwa Mechaniki Teoretycznej i Stosowanej. Autorem ponad 70 prac, laureatem kilkunastu nagród indywidualnych i zespołowych.
  • More news [2]
  • Archive [3]

Source URL: https://koszalin.pl/en/node/7477

Links
[1] https://koszalin.pl/sites/default/files/field/image/prof_filipkowski.png
[2] https://koszalin.pl/en/aktualnosci
[3] https://koszalin.pl/en/archiwum